Mosmarrëveshjet slloveno-kroate / Lugina e Preshevës dhe mësimi në gjuhën shqipe / BE dhe ndihmat për romët | Hapat | DW | 15.10.2010
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Hapat

Mosmarrëveshjet slloveno-kroate / Lugina e Preshevës dhe mësimi në gjuhën shqipe / BE dhe ndihmat për romët

1. Kroacia është e gatshme që çështjen e Bankës së Lubljanës ta kalojë për shqyrtim në bankën për rregullimin e çështjeve ndërkombëtare (BIS) me seli në Bazel. Si shkëmbim pala sllovene do të heq dorë nga bllokimi i kapitullit të katërt të negociatave që është edhe kapitulli kryesor për anëtarësimin e Kroacisë në BE. Gordana Simonoviq. 

2. Profesorët dhe autoritetet arsimore të komunave Preshevë dhe Bujanoc, janë detyruar të kontrabandojnë libra nga Kosova, sepse shteti i Serbisë as pas nëntë vjetësh nuk ka siguruar tekstet shkollore për fëmijët e komunitetit shqiptar në Luginën e Preshevës.

3. Bashkimi Evropian dëshiron që mjetet e tij financiare për integrimin e romëve t'i shfrytëzojë në mënyrë më efikase. Kështu deklaroi ndër të tjera komisioneri i BE-së për Punë dhe Çështje Sociale, Andor (të martën 12.10.) në hapje të një konference dyditore për gjendjen e romëve në Bukuresht. Njëkohësisht ai theksoi se në këtë drejtim është bërë shumë. Si për ironi veprimet e diskutueshme të Francës kundër romëve kanë pasur ndikim anësor pozitiv. Në mbarë Evropën në fokus janë vënë problemet e këtij komuniteti. Në konferencën e Bukureshtit morrën pjesë ekspertë të BE-së, të Bankës Botërore dhe përfaqësues të organizatave rome. Andreas Meyer-Feist informon.

 • Data 15.10.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/PfGW
 • Data 15.10.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/PfGW