Sulmi ajror në Kundus - Guttenberg merr përsipër përgjegjësinë për vlerësimin e gabuar! | Gjermania | DW | 23.04.2010
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania

Sulmi ajror në Kundus - Guttenberg merr përsipër përgjegjësinë për vlerësimin e gabuar!

Ministri gjerman i Mbrojtjes, zu Gutenberg duhej të shpjegonte para komisionit hetimor, pse e ndryshoi vlerësimin për sulmin ajror, nga ushtarakisht me vend në një sulm jo me vend, që nuk duhej të kishte ndodhur

default

Paraqitja para komisionit hetimor

Kjo javë është java më e vështirë dhe më e rëndësishme në karrierën e deritanishme të ministrit gjerman të Mbrojtjes, Karl-Theodor zu Guttenberg. Të premten e shkuar ai shoqëroi pesë ushtarët e plagosur gjermanë nga Afganistani për në Stamboll. Këtë të shtunë ai do të marrë pjesë në ceremoninë e përmortshme për katër ushtarët e vrarë të Bundesverit në Afganistan. Në mes të këtyre dy ngjarjeve - atij të enjten i duhej të ulej përballë deputetëve të komisionit hetimor të Bundestagut për të dëshmuar lidhur me sulmin ajror të urdhëruar nga një epror i Bundesverit në Kundus në 4 shtator të vitit të kaluar, ku ndër 142 të vrarët nuk pati vetëm talibanë, por edhe shumë civilë. Guttenbergu duhet të shpjegonte pse e ndryshoi vlerësimin për sulmin ajror, nga ushtarakisht me vend në një sulm jo me vend, që nuk duhej të kishte ndodhur. Guttenberg merr përsipër përgjegjësinë për vlerësimin e gabuar.

Një ministër i qetë me letër të përgatitur mirë

Bundesverteidigungsminister Karl-Theodor zu Guttenberg Kundus-Untersuchungsausschuss

Karl-Theodor zu Guttenberg, ministër i Mbrojtjes

Ministri gjerman i Mbrojtjes, Karl-Theodor zu Gutenberg nuk shfaqi asnjë shenjë nervoziteti kur hyri në sallën, ku zhvillohej seanca e marrjes në pyetje nga komisioni hetimor parlamentar. I qetë dhe i relaksuar u paraqit ai para deputetëve dhe një numri të madh gazetarësh. Kjo, megjithëse akuzat kundër tij peshojnë fort. Rainer Arnold, përfaqësues i socialdemokratëve në komisionin hetimor para marrjes në pyetje u shpreh: "Që prej katër muajsh e gjysmë, ministri i Mbrojtjes i ka borxh disa sqarime opinionit gjerman. Deri ditën e sotme qëndron akuza e rëndë, se ministri i Mbrojtjes, nuk e ka si shumë seriozisht me përkushtimin ndaj së vërtetës. Kjo do të thotë që është momenti për fakte, fakte, fakte."

Pse ndryshoi qëndrim Ministri gjerman i Mbrojtjes, Karl-Theodor zu Gutenberg?

Por faktet që paraqiti Guttenbergu i mjaftuan vetëm deputetëve të fraksioneve në koalicionin qeverisës. Ernst-Reinhard Beck, përfaqësuesi i Unionit kristiandemokrat në komisionin hetimor ishte i kënaqur me përgjigjet: "Për ne ishte një paraqitje bindëse e ministrit të Mbrojtjes. Për një orë e gjysmë në një paraqitje të përmbledhur ai shtjelloi arsyet që e bënë të ndryshojë qëndrim, nga vlerësimi fillestar i sulmit ajror në Kunduz, si një sulm ushtarakisht me vend - në një vlerësim tjetër politik, atë të sulmit ushtarakisht jo me vend."

Për 75 minuta Gutuenberg-u paraqiti versionin e tij të përgatitur me shkrim. Ai e kishte vlerësuar sulmin ajror në fillim si "ushtarakisht me vend", sepse pak pas marrjes së detyrës si ministër i Mbrojtjes nuk kishte qenë i informuar në mënyrë të mjaftueshme. Kështu ai nuk kishte pasur dijeni për një raport gjerman mbi sulmin ajror, të përgatitur nga policia ushtarake, por vetëm për një raport të NATO-s. Vetëm pas disa kërkesave, Inspektori i Përgjithshëm, Schneiderhahn dhe Sekretari i Shtetit, Wichert i kishin ofruar raportin. Ky rast bëri që të thyhej besimi tek këshilltarët e tij, të cilët ai si pasojë më vonë i liroi nga detyra.

Flash-Galerie Deutschland 100 Tage schwarz-gelb Kundus

Pamje nga Kundusi, një ditë pas sulmit ajror nga ushtarët gjerman, 05.09.2009

Kur u informua më mirë, sipas Guttenberg-ut, ai e korrigjoi vlerësimin për sulmin ajror si "jo ushtarakisht me vend". Këtë vlerësim ministri i Mbrojtjes e ritheksoi para komisionit. Nuk shtrohet për diskutim që sulmi ajror nuk duhej të kishte ndodhur. Gjatë marrjes në pyetje, Guttenberg-u i referohej deklaratave publike të tij, shfletonte raportin dhe lexonte pasazhe të tij.

Opozita mbeti e pakënaqur

Deputeti i të gjelbërve, Omid Nouripuur u shpreh i zemëruar për këtë taktikë vonimi:"Është interesante të shihet se zotëri "Qartësia" mbahet fort pas asaj që i është përgatitur me shkrim, pra politikani më elokuent i vendit nuk jep asnjë përgjigje, pa parë letrën para tij, kjo jo vetëm që nuk tregon siguri, po këtë nuk prisnim prej tij. Një gjë e tillë është shumë e dëmshme për imazhin e zotëri "Qartësisë."

Për opozitën kundërshtitë nuk u sqaruan. Deputetët e partisë socialdemokrate, asaj të Gjelbër dhe të partisë së Majtë bënë të ditur se do të vazhdojnë të punojnë për sqarimin e kësaj çështjeje. Përfaqësuesit e Unionit dhe ata të partisë liberale i dolën në mbrojtje ministrit të Mbrojtjes dhe u përpoqën të pengonin pyetjet që vinin nga opozita. Pati momente aq të nxehta gjatë zhvillimit të seancës, saqë për një kohë ajo u ndërpre. Vetëm pasi u bë e qartë, se cilat pyetje duheshin bërë, vazhdoi seanca e komisionit hetimor për sulmin ajror në Kunduz.

Autor: Bettina Marx / Lindita Arapi

Redaktoi: Esat Ahmeti

 • Data 23.04.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/N3xI
 • Data 23.04.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/N3xI