Presidenti Obama për vizitë në Rusi | Studimi në Gjermani | DW | 06.07.2009
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Studimi në Gjermani

Presidenti Obama për vizitë në Rusi

Edhe pse në dukje më moderne strategjia e re e sigurisë e Rusisë e vulosur prej Medvedjevit në thelb nuk ka ndryshuar shumë.

Simbol i marredhenieve USA Russland

Vizita e presidentit Obama në Rusi është një nga temat e sotme të shtypit gjerman:

Gazeta "Handelsblatt" komenton:

"Përfytyrimi se pas përfundimit të tensioneve verbale amerikanët dhe rusët do të bien në krahët e njëri - tjetrit dhe do të gjejnë kompromise të qëndrueshme, është një iluzion. Medvjedev mund të jetë vërtet më i ri dhe më liberal se parardhësi i tij, por në politikën e jashtme deri tani ai nuk ka mundur të shkëputet prej hijes së Vladimir Putinit. Strategjia e re e sigurisë e Rusisë, e vulosur prej tij, ndonëse përmban një nënshkrim dukshëm më modern - në thelb nuk ka ndryshuar shumë. Shumë politikanë rusë e madje edhe një pjesë e madhe e popullsisë janë skllavë të mendësisë së vjetër: ashtu si në kohët e luftës së ftohtë ato e shohin kërcënimin kryesor të sigurisë kombëtare tek Perëndimi – e kryesisht tek NATO-ja e drejtuar prej amerikanëve.“

Gazeta "Berliner Zeitung" shkruan:

"Mënyra se si elita politike e Rusisë sillet ndaj SHBA-së jep material për një roman psikologjik. Thuajse nuk kalon asnjë ditë pa i ndjellur kapitullimin Amerikës, fundin hegjemonisë ushtarake të saj dhe humbjen e rëndësisë së dollarit. Por sa më shumë që ndillet kapitullimi i rendit unipolar botëror, aq më shumë rritet dyshimi, se në kokat e elitës ruse është i ngulitur unipolarizmi. Në hartat botërore të vizatuara në kokat e tyre duket sikur SHBA-ja i eklipson të gjitha fuqitë e tjera. Uashingtoni është bërë obsesion."

Autor: Vilma Filaj-Balvora
Redaktoi: Pandeli Pani

 • Data 06.07.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Ihtr
 • Data 06.07.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Ihtr