Musharaf bën betimin për një mandat tjetër në postin e presidentit | Gjermania - Tregu i punës | DW | 29.11.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

Musharaf bën betimin për një mandat tjetër në postin e presidentit

Sot, një ditë pas dorëheqjes nga posti i shefit të ushtrisë, presidenti pakistanez, Pervez Musharaf, ka bërë betimin për të mbajtur këtë post edhe për një mandat tjetër. Me këtë ai i jep fund sundimit të tij ushtarak prej tetë vjetësh, në shtetin e njohur si fuqi atomike në Azinë jugore. Me dorëheqjen e tij si komandant suprem i forcave ushtarake, Musharaf hodhi një hap të rëndësishëm duke ju përgjigjur kështu edhe kërkesës së opozitës dhe presionit ndërkombëtar. Një tjetër kërkesë është edhe heqja e gjendjes së jashtëzakonshme në vend, të cilën Musharaf e vendosi më 3 nëntor. Në fillim të janarit, Pakistani do të zgjedhë parlamentin e ri.
 • Data 29.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CUUU
 • Data 29.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CUUU