Komisioni Europian dhe Sllovenia hapin zyrat e tyre në Kosovë | Politika | DW | 29.08.2004
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Politika

Komisioni Europian dhe Sllovenia hapin zyrat e tyre në Kosovë

Ndërtesa e Komisionit Europian në Bruksel

Ndërtesa e Komisionit Europian në Bruksel

Me 1 shtator në Prishtinë hap zyrën e vet Komisioni Europian me qëllim të përcjelljes së proceseve të asocijim-stabilizimit dhe afrimit të Kosovës me Bashkimin Evropian. Po të njëjtën ditë, pra me 1 shtator Sllovenia do të hapë zyrën e ndërlidhjes me Kosovën në Prishtinë. Në ceremoninë e hapjes do të marrë pjesë edhe ministri i jashtëm i Sllovenisë Ivo Vajgel. Sllovenia, nga ky vit është anëtar i NATO-s dhe Bashkimit Evropian dhe sipas zyrtarëve të ktij vendi, synon të përhapë ndikimin e saj politik dhe ekonomik në rajon.
 • Data 29.08.2004
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Aquv
 • Data 29.08.2004
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Aquv