Zgjedhjet për kandidatët në SHBA - Fitore e trefishtë për Obamën | FOKUS | DW | 10.02.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

FOKUS

Zgjedhjet për kandidatët në SHBA - Fitore e trefishtë për Obamën

Në garën presidenciale mes kandidatëve demokratë, senatori Barak Obama ka mundur konkurenten e tij Hillari Klinton në tre shtete federale, Uashington, Nebraska dhe Luisiana.

default

Barak Obama, kandidati demokrat

Tre votime, tre fitore për kandidatin Barak Obama. Dita e shtunë ishte dita e Barak Obamës. Klinton nuk mundi të shtojë pikët e saj, megjithatë gara mes dy demokratëve mbetet ende e hapur pas super të martës, ku asnjëri nga demokratët nuk doli fitues.

Obama dhe Klinton ishin në Virxhinia ku zgjedhjet do të zhvillohen ditën e martë. Që të dy janë optimistë përsa i përket shanseve që në kongresin e partisë në Denver në fund të gushtit të dalin kandidatë për president.

Brohoritjet më të mëdha veçse i korri fituesi i së shtunës, Obama: "Ne kemi fituar në Luisiana, në Nebrsaka dhe në Uashington, në veri, në jug, ne qendër, edhe ditën e martë do të fitojmë në Virxhinia, po qe se ju së bashku me mua votoni për ndryshimin."

Duket sikur Obama ka kuptuar që aktualisht ai i ka shanset më të mira të zgjidhet kandidati i demokratvëve. Krahasuar me daljet e tij të mëparshme në fushatë, Obama tanimë është bërë luftarak, sulmues dhe rrezaton siguri në fitore. Kjo gjë i ka impresinuair të gjithë, mendon analistja Donna Brazil, e cila i komentoi zgjedhjet për televizionin e njohur CNN

"Kjo është një fitore shumë e rëndësishme për Obamën. Ai ka fituar gjithkund në Amerikë. Por Hillari udhëheq garën, dhe po bën ende një fushatë shumë profesionale - gara do të vazhdojë akoma."

Klinton foli para Obamës në Virxhinia, por krahasuar me daljet e saj të mëparshme, tonet e senatores ishin më të vakëta . Në fjalën e saj, Klinton ajo hodhi vështrimin tek e ardhmja, në janar të vitit 2009 kur presidenti të bëjë betimin.

Hillary Clinton bei Vorwahl am Super Tuesday in New York, USA

Klinton kryeson ende garën tek demokratët

"Njëri do të qëndrojë në shkallët e Kapitolit dhe do të vendosë dorën mbi bibel. Dhe ai ose ajo do të votohet si presidenti i 44-t i Shteteve të bashkauar. Duhet të kemi kujdes që ky president të jetë një demokrat."

Tek republikanët situata është më e qartë. Pas tërheqjes nga gara të Mit Romneit, senatori Xhon Mekkein i ka shanset mjaft të mira të jetë kandidati i republikanëve, megjithëse rivali i tij Majk Hukabe në Kansas, Uashington dhe Luisiana ka dalë fitues.

 • Data 10.02.2008
 • Autor Carsten Schmiester/Uashington
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/D5Bn
 • Data 10.02.2008
 • Autor Carsten Schmiester/Uashington
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/D5Bn