Zeniti i Shën Petërburgut fiton kupën UEFA në futboll | 1914 - Lufta e I Botërore | DW | 15.05.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

1914 - Lufta e I Botërore

Zeniti i Shën Petërburgut fiton kupën UEFA në futboll

Ky është titulli i parë evropian në historinë e klubit

default

Lojtarë të Zenitit.

Një nga klubet më të mira ruse Zenit Shën Peterburg ka fituar kupën UEFA në futboll. Në finalen e luajtur në Manchester mundësi në gjysmëfinale i mbajtësit të titujve rekord në Gjermani Bajernit të Mynihut fitoi me rezultat 2:0 kundër Glasgow Rangers. Golat u shënuan nga Denisov dhe Cirianov në pjesën e dytë.

Zeniti ishte në tërësi ekipi me përgatitjen më të mirë teknike. Fitorja e kupës prej rusëve ishte plotësisht e merituar pas eliminimit të ekipeve evropaine ne emër. Kampionët e Rusisë do të jenë pjesëmarrës në edicionin e ardhshëm të ligës së kampionëve. Edhe për trajnerin holandez të Zenitit, Dick Advocaat, ky ishte titulli parë në rrafsh evropian.

 • Data 15.05.2008
 • Autor Elert Ajazaj
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/E0Cw
 • Data 15.05.2008
 • Autor Elert Ajazaj
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/E0Cw