Situata nën kontroll - Mbi gjendjen në sistemin e shëndetësisë pas katastrofës së Gërdecit | Ballkani | DW | 17.03.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Situata nën kontroll - Mbi gjendjen në sistemin e shëndetësisë pas katastrofës së Gërdecit

Tragjedia e rëndë që ndodhi në depon e municionit në Gerdec të Vorës i vuri përpara një sprove të vështirë strukturat shëndetësore në Tiranë.

Klinika qëndrore, Tiranë

Klinika qëndrore, Tiranë

Strukturat e sistemit të shëndetësisë në Tiranë u gjendën përballë një situate me shumë të plagosur ndërkohë që në orët e para vlerësohej se numri i viktimave, të plagosurve dhe të lënduarve mund të rritej ndjeshëm. Në opinion u shpreh frika për mungesën e rezervave në gjak dhe medikamenteve të nevojshme për trajtimin e viktimave.

Por zv/ministri i shëndetësisë, Arben Ivanaj, thotë për Deutsche Welle-n se situata është plotësisht nën kontroll, të lënduarit po trajtohen në spitalet e kryeqytetit ndërkohë që ata në gjendje më të rëndë janë dërguar në Itali dhe Greqi.

 • Data 17.03.2008
 • Autor Intervistën e zhvilloi Eliana Xhani
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/DQJl
 • Data 17.03.2008
 • Autor Intervistën e zhvilloi Eliana Xhani
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/DQJl