Shtypi gjerman për koalicionet paszgjedhore në Gjermani | Studimi në Gjermani | DW | 16.09.2009
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Studimi në Gjermani

Shtypi gjerman për koalicionet paszgjedhore në Gjermani

Koalicionet paszgjedhore në Gjermani në shtypin gjerman. Ne foto: faqe te para te gazetave te perditshme gjermane

Koalicionet paszgjedhore në Gjermani në shtypin gjerman

Fushata parazgjedhore dhe mundësia e koalicioneve të ndryshme në Gjermani, është ndër temat më të komentuara në shtypin e sotëm gjerman. Gazeta "Süddeutsche Zeitung", që botohet në Mynih, lidhur me mundësinë e krijimit të koalcionit mes partive të Unionit CDU/CSU dhe liberalëve, komenton:

"Kancelarja gjermane Angela Merkel po zhvillon një fushatë elektorale, e cila ka vetëm një qëllim: që ajo të mbetet kancelare. E vërtetë është poashtu që kancelarja nuk do të kishte asnjë problem me vazhdimin e koalicionit me Partinë Socialdemokrate (SPD). Por ai që në fakt më së shumti ka dëmtuar liberalët është Partia Kristiansociale (CSU). Ajo nuk e lë asnjë rast pa i goditur liberalët. Kjo ka një traditë të gjatë, që nga koha e Franz Josef Strauß-it, i cili liberalët i kishte halë në sy. Por politikisht nuk është tepër e mençur që në fushatë të hedhësh gurë kundër partnerëve të mundshëm për krijimin e koalicionit qeveritar dhe të shtrosh pyetjen pse duhet bashkëqeverisur me këtë partner", pohon komentatori i gazetës "Süddeutsche Zeitung".

Për gazetën "Frankfurter Rundschau", pas duelit të fundit televiziv të liderëve të tri partive opozitare, ekologjistëve, majtistëve dhe liberalëve është e qartë se mundësitë për koalicione mes tyre janë shumë të vogla.

"Ekologjistët dhe liberalët kanë shumë pak pika të përbashkëta politike dhe kulturore. Nuk ka asnjë parti tjetër politike e cila më shumë se sa të Gjelbërit kundërshton futjen e liberalëve në qeveri. Ndërkohë që të dyja këto parti qarkullojnë në qarqet e ngjashme qytetare, sepse kaherë në radhët e ekologjistëve janë futur edhe sipërmarrësit e vegjël dhe të mesëm. Për ekologjistët do të ishte madje më e lehtë të shpjegojnë një koalicion me partitë e Unionit (CDU/CSU) se sa me liberalët. Koalicioni me këtë parti do të ishte i vështirë, madje edhe nëse këtë e kërkojnë socialdemokratët. Koalicioni Xhamajka, i quajtur sipas flamurit të këtij vendi (kuq - verdh - gjelbër) paraqitet për ekologjistët më shumë se lëndë shpërthyese", konstaton komentatori i gazetës "Frankfurter Rundschau".

Ndërsa "Frakfurter Allgemeine Zeitung" komenton koalicionin e ri në Saksoni, mes liberalëve dhe CDU-së.

"Që në fushatën elektorale ishte e qartë se politika e arsimit do të jetë në qendër të vëmendjes. Por liberalët nuk ia dolën me kërkesën e tyre drejtuar CDU-së, për një shkollë fillore deri në klasën e gjashtë. Ardhmëria e Saksonisë, sikur edhe e shumë landeve të tjera, në lindje të vendit do të varet edhe për një kohë të gjatë nga ndihmat e landeve perëndimore, por për këtë nuk e ka fajin vetë. Gjendja e tanishme është pasojë e diktaturës komuniste. Ndërkohë që Saksonia në këtë çështje qëndron më mirë se të gjitha landet tjera në lindje apo në perëndim të vendit", pohon "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Autor: dpa/ Bahri Cani

Redaktoi: Auron Dodi

 • Data 16.09.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Jhif
 • Data 16.09.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Jhif