Serbët e Graçanicës për zgjedhjet lokale në Kosovë & Gjuha shqipe në ″Sveti Gjorgje″ | Hapat | DW | 30.10.2009
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Hapat

Serbët e Graçanicës për zgjedhjet lokale në Kosovë & Gjuha shqipe në "Sveti Gjorgje"

Serbët e Kosovës kanë qëndrime të ndryshme sa i përket pjesëmarrjes së tyre në zgjedhjet lokale të 15 nëntorit, të cilat për herë të parë do të organizohen institucionet e pavarura të vendit. Nga Beogradi është kërkuar bojkotimi i zgjedhjeve, por disa parti politike serbe në Kosovë janë të mendimit se duhet shfrytëzuar të gjitha mundësitë institucionale për pjesëmarrje në pushtet.

Në kishën „Sveti Gjorgji“ në Ohër, organizohen prej vitesh, kurse falas për mësimin e disa gjuhëve. Ndër to është edhe gjuha shqipe, e cila në mesin e maqedonasve ka zgjuar një interesim më të madh se sa gjuhët tjera.

Autor: Ajete Beqiraj/ Millço Jovanovski

Redaktoi: Bahri Cani

Audio dhe video për temën

 • Data 30.10.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/KJVw
 • Data 30.10.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/KJVw