Rivalja e Gjermanisë, Serbia me pesë futbollistë të bundesligës në Afrikë | 1914 - Lufta e I Botërore | DW | 01.06.2010
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

1914 - Lufta e I Botërore

Rivalja e Gjermanisë, Serbia me pesë futbollistë të bundesligës në Afrikë

Serbia ka futur në grupin e lojtarëve të saj pesë profesionistë nga kategoria e parë dhe e dytë e bundesligës gjermane.

default

Trajneri i skuadrës serbe, Radomir Antiç

Me pesë lojtarë profesionistë nga kategoria e parë dhe e dytë e bundesligës, do të udhëtojë për në Afrikën e Jugut rivalja e Gjermanisë në Kampionatin Botëror të Futbollit 2010, Serbia. Në grupin e 23 lojtarëve të përzgjedhur janë përfshirë futbollisti i Dortmundit, Neven Subotiç, lojtarët mesfushorë, Zdravko Kuzmanoviç i Shtutgartit dhe Zoran Tosiç i skuadrës së Këlnit, si edhe mbrojtësi Antonio Rukavina i skuadrës së Mynihut. Këtë e bëri të ditur, Federata e Futbollit Serb ditën e martë (01.06).

Fußball Bundesliga

Zoran Tosic

Trajneri Radomir Antiç kishte marrë me vete për stërvitjet përgatitore në Austri, 24 lojtarë me vete, dhe pak para përfundimit të afatit i bëri të ditur FIFA-s vetëm heqjen e portierit, Zhejlko Brkic nga lista.

Në grupin e lojtarëve serbë që do të ndeshen me 11-n gjermane, është futur edhe lojtari i mëparshëm i Herthas, Marko Panteliç, i cili aktualisht luan për Ajaksin e Amsterdamit.

Fußball Deutsches Team Trainingslager Italien Weltmeisterschaft 2010 Flash-Galerie

Skuadra gjermane gjatë stërvitjes për Kampionatin Botëror në Itali

Serbia, e cila i përket Grupit D, ashtu si edhe Gjermania do të dalë në fushë më 18 qershor në Port Elisabeth kundër skuadrës gjermane të Joachim Löw. Skuadra serbe do të luajë edhe kundër Ganës dhe Australisë.

dpa/Lindita Arapi

Redaktoi: Bahri Cani

 • Data 01.06.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Nenz
 • Data 01.06.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Nenz