Philip Lahm kapiteni i 11-es gjermane | 1914 - Lufta e I Botërore | DW | 28.05.2010
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

1914 - Lufta e I Botërore

Philip Lahm kapiteni i 11-es gjermane

Trajneri i skuadrës kombëtare gjermane të futbollit, Joachim Löw prezantoi në një konferencë për shtyp kapitenin e ri dhe portierin e 11-s gjermane që do të luftojë për titullin në Kampionatin Botëror të futbollit 2010.

Philip Lahm, do të jetë kapiteni i skuadrës gjermane.

Philip Lahm, do të jetë kapiteni i skuadrës gjermane.

Philip Lahm, 26 vjeçar do të jetë kapiteni i skuadrës gjermane. Trajneri e emëroi Lahm-in pas daljes nga kampionati të kapitenit Michael Ballack, i dëmtuar rëndë gjatë një ndeshjeje futbolli.

"Philip Lahm do të marrë postin e kapitenit, ndërsa Bastian Schweisteiger do të jetë zëvendëskapiteni", njoftoi trajneri gjerman.

Ndërsa 24 vjeçari Manuel Neuer i skuadrës së Shalkes, do të jetë numri 1 në portën gjermane. Neuer doli para Tim Wiese-s nga skuadra e Bremenit. Këshilli i skuadrës do të përbëhet nga Miroslav Klose, Per Mertesacker, Arne Friedrich, Philip Lahm dhe Bastian Schweinsteiger.

Ekipi gjerman për në Afrikë të Jugut.

Ekipi gjerman për në Afrikë të Jugut.

Ndërkohë Franca do të jetë mikpritësja e kampionatit evropian të futbollit 2016. Komiteti ekzekutiv i UEFA-s në Gjenevë i dha përparësi francezëve, që lanë pas Italinë dhe Turqinë. Kampionati pas gjashtë vjetësh do të zhvillohet për herë të parë me pjesëmarrjen e 24 skuadrave. Franca ka qenë ndërkohë mikpritëse e Kampionatit Evropian në vitin 1960 dhe 1984. Gjithashtu në Francë janë zhvilluar Kampionatet Botërore të vitit 1898. Kampionati i ardhshëm Evropian zhvillohet në vitin 2012 në Poloni dhe Ukrainë.

Autor: Lindita Arapi

Redaktoi: Aida Cama

 • Data 28.05.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Nbwe
 • Data 28.05.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Nbwe