Nis në Bali Konferenca Botërore për Klimën | Gjermania - Tregu i punës | DW | 03.12.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

Nis në Bali Konferenca Botërore për Klimën

Në ishullin indonezian, Bali, ka filluar Konferenca e 13-të botërore e klimës. Përfaqësues nga më shumë se 180 vende marrin pjesë në Samitin e udhëhequr nga Kombet e Bashkuara, ku deri më 14 dhjetor do të diskutohet për një marrëveshje të re për mbrojtjen e klimës. Marrëveshja e re do të fillojë në vitin 2012, kur përfundon edhe Marrëveshja e Kytos-s. Sipas saj vendet e zhvilluara industriale janë të detyruara të ulin mesatarisht deri në 5 përqind prodhimin e gazrave që shkaktojnë efektin serë. SHBA-të nuk e kanë ratifikuar Protokollin e Kyoto-s. Vendimet do të priten fillimisht në javën e dytë të Konferencës, kur vendet pjesëmarrëse të mblidhen në rang ministrash në Bali. Gjermania do të përfaqësohet nga ministri i ambjentit, Sigmar Gabriel, dhe ministrja për zhvillim, Heidemari Vicorek-Seul (Heidemarie Wieczorek-Zeul).

 • Data 03.12.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CVws
 • Data 03.12.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CVws