Në prani të dyanshme ka filluar mbyllja e centralit atomik Yongbyon në Korenë e veriut | Gjermania - Tregu i punës | DW | 06.11.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

Në prani të dyanshme ka filluar mbyllja e centralit atomik Yongbyon në Korenë e veriut

Nën kontrollin e një grupi ekspertësh amerikanë në Phenjan ka filluar mbyllja e centralit kompleks atomik, Yongbyon. Të nëntë ekspertët amerikanë mbërritën në Phenjan ditën e premte dhe udhëtuan drejt Yongbyonit. Koreja komuniste u tregua e gatshme në bisedimet gjashtëpalëshe me përfaqësues të SHBA-ve, Kinës, Rusisë, Japonisë, Koresë së Jugut që deri në fund të vitit të lejojë kontrollimin e plotë të programit të saj atomik dhe të mbyllë centralin atomik, Yongbyon. Si shpërblim Koreja, e varfër ekonomikisht do të marrë furnizime të bollshme me energji dhe ndihmë ekonomike.

 • Data 06.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/C35E
 • Data 06.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/C35E