Ku ndodhet vija kufitare e Bashkimit Europian? | Evropa | DW | 15.12.2006
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Evropa

Ku ndodhet vija kufitare e Bashkimit Europian?

Në samitin e Bashkimit Europian në Bruksel në axhendën e ditës qëndron edhe tema e zgjerimit të mëtejshëm të BE-së. Që vendet e Evropës juglindore herët ose vonë do të hyjnë në Bashkimin Europian, kjo është e qartë, por ku do të vendosën kufijtë e Bashkimit Europian?

Pamje nga samiti në Bruksel, Merkle dhe Vanhanen

Pamje nga samiti në Bruksel, Merkle dhe Vanhanen

Fqinjë të mirë gjithkush ka dëshirë t'i ketë pranë, edhe Bashkimi Europian. Mes fqinjëve të mirë ka shkëmbime vizitash, herë has herë shkëmbime favoresh. BE-ja i fron fqinjëve të saj lehtësi në treg dhe fonde nga programet e ndihmës, me qëllim që të mbështesë zhvillimin ekonomik. Për këtë Brukseli pret bashkëpunim më të mirë në kontrollin e kufijve të jashtëm të BE-së, para së gjithash premtimin që emigrantët ilegalë, të cilët vinë nga vendet e treta në BE, këto vende t'i ripranojnë sërish.

Fqinjët duhet kështu të kthehen në një lloj zone mbrojtëse për Bashkimin Europian, një lloj rripi sigurie, i cili tejzgjatet nga Afrika Veriore deri në Kaukaz apo Ukrainë dhe Rusi.

Vendet e Evropës Juglindore ndodhen qëllimisht në një pozicion eksluziv sa i përket politikës së fqinjësisë. Sepse ato ndodhen në rrugën e anëtarësimit në BE dhe gëzojnë kështu si lehtësitë e tregtisë me BE-në ashtu edhe mbështetje financiare. Turqia është një rast i veçantë: Kandidati merr prej vitesh ndihma financiare nga BE-ja, por negociatat për pranimin përparojnë me shumë vështirësi.

Nga ana tjetër, kush është përcaktuar si fqinj, nuk duhet të ketë shpresa për një anëtarësim. Këtë e bëri të qartë edhe komisari i BE-së, Gynter Verhojgen qysh në prezantimin e politikës së fqinjësisë në verën e vitit 2004: "Politika europiane e fqinjësisë duhet dalluar nga ajo e anëtarësimit. Ajo orientohet drejt atyre shteteve, të cilat aktualisht nuk kanë asnjë lloj perspektive për anëtarësim."

Me këtë merr përgjigje edhe pyetja torturuese se ku do të vendosen kufijtë e Bashkimit Europian për vitet e ardhshme. Në jug ka një kufi gjeografik, deti Mesdhe. Para dy vitesh u vu edhe kufiri në Lindje: "Është e qartë që për një kohë të gjatë kufiri perëndimor i ish- Bashkimit sovjetik do të jetë edhe kufiri lindor i Bashkimit Europian, me përjashtim vendet balltike."

Kjo do të thotë: Ukraina dhe Republika e Moldavisë, të cilat dëshirojnë pranimin në BE, aktualisht nuk duhet të varin shumë shpresa tek një perspektivë e tillë. E njëja gjë vlen edhe për vendet e Kaukazit, Gjeorgjinë, Armeninë dhe Azerbajxhanin.


 • Data 15.12.2006
 • Autor Klaus Dahmann
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Ar9M
 • Data 15.12.2006
 • Autor Klaus Dahmann
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Ar9M