Intervistë me Esma Rexhepova & ″Fusha e pajtimit″ në Kosovë | Hapat | DW | 09.04.2010
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages
Reklamë

Hapat

Intervistë me Esma Rexhepova & "Fusha e pajtimit" në Kosovë

Në Kosovë këto ditë u mbajt festivali katërditor me rastin e Ditës Ndërkombëtare të romëve. Festivalin e hapi Esma Rexhepova, e cila në shumë qarqe konsiderohet edhe si mbretëreshë e muzikës rome. Mesazhi i saj në ditën e hapjes së festivalit ishte: "Kosovë, le të harrojmë çfarë ka ndodhur dje dhe të gjithë bashkë të ecim përpara! Përpara Kosovë, përpara romë!"

25 familje nga komuna të ndryshme të Kosovës, për disa vjet me radhë jetojnë në strehimoren "Fusha e Pajtimit", në verilindje të Prishtinës. Vendbanimi social do duhej të ishte një zgjidhje për banorët e kësaj strehimore, të cilët jetojnë në kushte të rënda. Por kërkesat janë shumë më të mëdha se mundësitë.

Autor: Zylfije Jakupi/Ajete Beqiraj

Redaktoi: Bahri Cani

Audio dhe video për temën

 • Data 09.04.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Ms8q
 • Data 09.04.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Ms8q