Dick Marty në Paris: po kërkove dëshmi i gjen | Ballkani | DW | 16.12.2010
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Dick Marty në Paris: po kërkove dëshmi i gjen

Deputeti zviceran Dick Marty tha të enjten në një konferencë shtypi në Paris se shkaqe politike kanë bërë të heshtet për krimet në Kosovë. I pyetur për dëshmi, ai tha se ato mund të kërkohen.

Ish-prokurori Dick Marty

Ish-prokurori Dick Marty

Deputeti i Këshillit të Evropës, Dick Marty, i ka ritheksuar sot pohimet e tij kundër kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi. Me raportin e tij ai deshi të tregojë "se janë kryer krime, të cilat kanë mbetur të pandëshkuara deri sot", tha Marty në një konferencë shtypi të enjten (16.12.) në Paris. I pyetur, nëse ka dëshmi për pohimet e tij, ish- prokurori zviceran tha: "Po të kërkosh të tilla, edhe do t'i gjesh ato." Veprimet kriminale dhe shkeljet e të drejtave të njeriut kanë qenë të njohura, tha Marty. "Në biseda private, gjëra të tilla janë pranuar, por për shkaqe politike u preferua të heshtet".

Thaçi dhe ish-drejtues të tjerë Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, sipas raportit të Marty-t pas fundit të luftës së Kosovës në fund të viteve '90 kanë qenë të përfshirë në tregti me organe të të burgosurve serbë dhe në tregti me drogë.

Autor: dpa/Auron Dodi

Redaktoi: Ina Verbica

 • Data 16.12.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Qdlx
 • Data 16.12.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Qdlx
Reklamë