Bashkësitë etnike për krizën institucionale në Kosovë & Shkrimtarët dhe bashkëjetesa në Maqedoni & Në Bujanoc themelohet qeveria shumëetnike | Hapat | DW | 22.10.2010
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages
Reklamë

Hapat

Bashkësitë etnike për krizën institucionale në Kosovë & Shkrimtarët dhe bashkëjetesa në Maqedoni & Në Bujanoc themelohet qeveria shumëetnike

Kriza institucionale në Kosovë vazhdon. Përfaqësues politikë të bashkësive etnike, veç shqiptarëve dhe serbëve, po e përcjellin me kujdes çfare po ndodh në skenën politike kosovare. Disa e mbështesin qeverinë e tanishme, ndërsa të tjerët thonë se kriza ka filluar me zbulimin e aferave korruptive.

A ka në prozën e Maqedonisë fuqi e cila mund t’i kontribuojë marrëdhënieve ndëretnike në vend, për të hapur vizione të reja dhe perspektiva të bashkëjetesës?

Shqiptarët dhe serbët në Bujanoc, kanë arritur marrëveshje për formimin e qeverisë shumëetnike. Marrëveshja do duhej të nënshkruhej këtë të diel. Po pse janë dashur dy vjet për bisedime?

Autor: Refki Alija/Sveto Toevski/Milica Ivanoviq

Redaktoi: Bahri Cani

 • Data 22.10.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Pl8G
 • Data 22.10.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Pl8G