Zgjedhjet parlamentare në Serbi me 11 maj | NRS-Import | DW | 13.03.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

NRS-Import

Zgjedhjet parlamentare në Serbi me 11 maj

Presidenti i Serbisë Boris Tadiq shkarkoi parlamentin dhe shpalli zgjedhjet e parakohshme parlamentare, që duhet të zhvillohen me 11 maj. Të njëjtën ditë do të zhvillohen edhe zgjedhjet lokale dhe krahinore në Serbi.

default

Boris Tadiq dhe Vojislav Koshtunica

Vendimi për zgjedhjet e parakohshme parlamentare është marrë me iniciativën e Qeverisë serbe, e cila, të hënën, konstatoi se nuk është në gjendje ta vazhdojë punën.

"Zgjedhjet janë mjet demokratik, me të cilin qytetarët do të vendosin se cilën rrugë do ta ndjekë Serbia në të ardhmen. Është ky një shans për forcimin e kapaciteteve për mbrojtjen e sovranitetit dhe integritetit territorial si dhe hapjen, përmes integrimeve evropiane, të perspektivës së zhvillimit ekonomik", kumtoi Tadiq. Presidenti u bëri thirrje partive dhe koalicioneve politike për një garë të qetë dhe demokratike.

Menjëherë reagoi kryeministri aktual i Serbisë, Vojisllav Koshtunica, i cili në një kumtesë për mediat serbe tha se e ka humbur besimin tek partnerët e deritanishëm në koalicion, Partinë Demokratike të Tadiqit dhe G17 plus. "Është shumë me rëndësi që qytetarët të votojnë për n jë qeveri të përgjegjshme shtetformuese dhe nacionale, e cila do të luftojë për mbejtjen e Kosovës në Serbi, zhvillimin ekonomik dhe negociata të barabarta me BE."

Kryeministri dhe presidenti nuk janë dakord as për për shkaqet e shkatërrimin e Qeverisë. Koshtunica thotë se Qeveria ka dështuar për shkak se mungesës së politikës unike ndaj Kosovës, ndërsa Tadiqi pohon se Qeveria ka dështuar për shkak të qëndrimeve të ndryshme ndaj integrimeve evropiane.

Zëvendëskryeministri i Serbisë, Bozhidar Gjeliq kundërshtoi politikën e Qeverisë, për ndërprerjen e dialogut me vendet që e kanë njohur, apo që do ta njohim pavarësinë e Kosovës.

"Mënyra më e mirë për realizimin e interesave është dialogu dhe përpjekjet për ndryshimin e politikës së këtyre vendeve, e jo ndërpreja e komunikimit dhe izolimi", theksoi Gjeliq.

Një prej temave më të nxehta në zgjedhjet e ardhëshme, me siguri që do të jetë insistimi serb që zgjedhjet të mbahen edhe në Kosovë, e cila prej 17 shkurtit është shtet i njohur ndërkombëtarisht prej shumë faktorëve ndërkombëtar.

Ministri i jashtëm gjerman, Frank Valter Shtajnmajer është i mendimit se zgjedhjet serbe nuk duhet të lejohen në Kosovë, sepse ajo është tani një shtet tjetër. Serbët e ajteshëm, sipas tij, duhet të votojnë në zgjedhjet kosovare.

Kundër zgjedhjeve serbe në Kosovë janë shprehur edhe përfaqësuesit e institucioneve. Kryetari i parlamentit, Jakup Krasniqi, nënvizoi se Kosova është shtet i pavarur, i njohur prej shumë vendeve. Prandaj në Kosovë nuk duhet të mbahen zgedhjet serbe. Megjithatë ai thotë se kjo çështje edhe më tej mbetet në përgjegjësinë e Unmikut dhe Kforit, të cilat kujdesen për sigurinë. Zëdhënësi i Unmikut, Aleksandar Ivanko, ka deklaruar se zgjedhje në Kosovë mund të organizojë vetëm Unmiku. Megjithatë, vendimi për lejimin apo jo të votimit të serbëve në shtetin fqinjë, do të merret pas konsultimeve me shtetet anëtare të Grupit të Kontaktit dhe qendrën e OKB-së, në Nju Jork.

 • Data 13.03.2008
 • Autor Bahri Cani
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/DO41
 • Data 13.03.2008
 • Autor Bahri Cani
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/DO41