Vritet zëvendësministri i jashtëm irakian Basam Kuba | Politika | DW | 12.06.2004
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Politika

Vritet zëvendësministri i jashtëm irakian Basam Kuba

Atentatorët e panjohur e ndërmorrën këtë akt një ditë pas thirrjes së një udhëheqësi sunit për dhunë kundër mbështetësve të amerikanëve.

Pllakatë demonstruesish kundër shfrytëzimit të naftës irakiane nga SHBA

Pllakatë demonstruesish kundër shfrytëzimit të naftës irakiane nga SHBA


Lagja e Bagdadit Adamija përshkohet nga shumë rrugica të ngushta me qindra dyqane të vogla. Njerëzit që banojnë këtu janë të varfër dhe besimtarë. Fëmijët e tyre, kështu u thonë banorët të huajve, duhet të jetojnë një ditë më mirë se ata.Prandaj ata ndërmarrin shumë iniciativa, për shembull për të ndërtuar shkolla në këtë pjesë të qytetit. Në rajonin e Adamisë, shumica e popullsisë është sunitase, por ata jetojnë në paqe me grupet e tjera të popullatës. Kjo lagje deri tani njihej për punishtet e mira të zanatcinjve.

Kurse tani kjo lagje tërheq vëmendjen në lajme për arsye krejt të tjera. Sot në mëngjes, rreth orës 7, zëvendësministri i jashtëm irakian Basam Kuba doli nga shtëpia e tij në Adamija për të shkuar në punë. Pak pas kësaj, mercedesi i tij u bardhë u ndodh nën breshërinë e plumbave. Dy ose tri burra, u tha, hapën zjarr kundër Kubës dhe truprojave të tij. Politikani shiit vdiq një orë më vonë në një spital të afërt nga plagët e rënda në bark.

Kuba ishte njëri nga diplomatët më me përvojë të Irakut. Javën e kaluar, si anëtar i delegacionit të vendit të tij ai udhëtoi edhe për në Kombet e Bashkuara në Nju Jork. Nën Sadam Huseinin, Kuba bëri karrierë në shërbimin diplomatik- gjë e pazakontë për një shiit në këtë kohë. Pas përmbysjes së diktatorit, 60 -vjecari bëntë pjesë në grupin që u ngarkua me ngritjen e ministrisë së jashtme irakiane. Së bashku me zonjën Akila el Hashimi ai krijoi strukturat ende në fuqi të kësaj ministrie. Në shtator 2003 ai përjetoi se si kolegia e tij u vra nga atentatorët. Më 17 maj, kryetari i radhës i këshillit qeveritar irakian, Isedin Salim u vra në një atentat me kamikaz ndaj autokolonës së automjeteve të tij. Dhe vetëm këtë javë, po në lagjen Adamija u ushtrua një atentat kundër zëvendësministrit të shëndetësisë së Irakut. Por truprojat e tij arritën t'i bëjnë atentatorët të marrin arratinë.

Të gjithë anëtarët e qeverisë irakiane janë të ndërgjegjshëm se bëjnë pjesë në eksponentët e preferuar për atentate nga grupet e rezistencës. Pas atentateve të fundit tri javë më parë ata patën kërkuar mbrojtje më të mirë nga trupat amerikane. Dan Senor, zëdhënës i administratës amerikane i justifikoi masat e ndërmarra tashmë:"Siguria juaj ka rëndësinë më të madhe për ne. Prandaj ju kemi ofruar ndihmë financiare, truproja, automjete speciale, armë dhe programe për stërvitje për kushtet e sigurisë.

Jo më larg se dita e djeshme, një udhëheqës fetar sunit u bëri thirrje në xhaminë e Adamijas ish -ushtarëve të ushtrisë së Sadam Huseinit që ta mbështesin luftën kundër amerikanëve. Ai i akuzoi ata se vetëm bëjnë sehir se si të rinj pa përvojë e marrin përsipër këtë detyrë.

Atentate kundër politikanëve që bashkëpunojnë me SHBA priteshin pas përvojave më të fundit. Pjesëtarët e rezistencës duan të krijojnë një klimë pasigurie në vend me atentatet e tyre edhe kundër policëve irakianë, pikërisht para marrjes së pushtetit të qeverisë së re.

 • Data 12.06.2004
 • Autor Jörg Kaminski
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/AqvB
 • Data 12.06.2004
 • Autor Jörg Kaminski
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/AqvB