Turqia beson në mbështetjen e SHBA-ve në konfliktin me rebelët e PKK | Gjermania - Tregu i punës | DW | 04.11.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

Turqia beson në mbështetjen e SHBA-ve në konfliktin me rebelët e PKK


Në konfliktin me rebelët e Partisë punëtore kurde të ndaluar, PKK, Turqia beson, pas Konferencës ndërkombëtare për Iarkun, në mbështetjen e SHBA-ve.Kjo u tregua nga bisedimet pozitive me qeverinë amerikane , tha kryeministri turk Erdogan, i cili sot do të takohet në Uashington me presidentin Xhorxh Bush( George Bush).PKK, ndërkohë, ka liruar tetë ushtarë turq që i kishte arrestuar në fund të tetorit.Lirimi i tyre u konfirmua nga mediat turke dhe një agjensi e afërt me PKK.Autoritetet irakiane kanë mbyllur në veri të Irakut edhe një zyrë të Partisë kurde, e cila mbante kontakte të ngushta me PKK.

 • Data 04.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/C0qc
 • Data 04.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/C0qc