Shanset e anëtarësimit të Kosovës në organizatat ndërkombëtare | Ballkani | DW | 05.05.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Shanset e anëtarësimit të Kosovës në organizatat ndërkombëtare

Qeveria e Kosovës synon që brenda këtij viti të anëtarësohet në ato organizata ndërkombëtare, ku nuk kërkohet konsensus politik.

default

Shpresa për anëtarësim në FMN deri në fund të vitit

Autoritetet në Prishtinë janë të mendimit se brenda këtij viti Kosova do të aplikojë për anëtarësim në Fondin Monetar Ndërkombëtar dhe në Bankën Botërore. Në këtë fazë vështirësi për anëtarësimin do të ketë në ato organizata ndërkombëtare ku kërkohet konsensus politik ndërkombëtar. Për këtë arsye, qeveria e Kosovës ka vendosur që fillimisht të aplikojë për anëtarësim në Fondin Monetar Ndërkombëtar dhe në Bankën botërore sepse në këto dy mekanizma financiare shtetet që tashmë kanë njohur pavarësinë e Kosovës janë me ndikim dhe nuk kërkohet koncensus politik.

Shpresa për anëtarësim në FMN dhe Bankën Botërore

Zëvëndëskryeministri, Hajredin Kuqi mbi përpjekjet e qeverisë kosovare: "Qeveria e Kosovës është në kontakt të vazhdueshëm me mekanizmat e FMN-së dhe Bankës Botërore. Aplikimi do të bëhet në mënyrë direkte në momentin kur të krijohet ambienti që anëtarësimi të jetë i sigurt."

Hajredin Kuqi është optimisht se gjatë këtij viti, Kosova do ta përfundojë procesin e anëtarësimit në të dy këto organizata ndërkombëtare, fillimisht në FMN, e pastaj edhe në Bankën Botërore.

Anëtarësimi në OKB dhe OSBE kërkon konsensus

Për sa i përket anëtarësimit të Kosovës në organizata të tjera ndërkombëtare si OKB dhe OSBE do të ketë vështirësi. Në të dy këto organizata kërkohet konsensusi politik, i cili nuk mund të arrihet pa pëlqimin e federatës Ruse dhe Serbisë. Zëvëndëskryeministri, Hajredin Kuqi, thotë se Kosova do të aplikojë për anëtarësim edhe në këto dy organizata, por kur të krijohet një ambient më i përshtatshëm politik.

Lidhur me këtë zëvëndëskryeministri Kuqi shprehet se qeveria e Kosovës është e bindur se zhvillimet e ardhshme politike do të jenë në atë linjë që të inkuadrohet në proces edhe Rusi. "Besoj se në të ardhmen do të kemi edhe në Serbi edhe në vendet e rajonit qeveri me orientim pro-evropian dhe të interesuara për integrim", thotë Kuqi.

Kosovën që nga shpallja e pavarësisë e kanë njohur si shtet, 39 vende. Autoritetet në Prishtinë shpresojnë se ky numër do të rritet, sidomos pas datës 15 qeshor kur hyn në fuqi kushtetuta e Kosovës dhe ku Prishtina zyrtare mund të intensifikojë aktivitetin e saj diplomatik. Autoritetet shpresojnë se kjo do t'ia lehtësonte rrugën Kosovës drejt anëtarësimit në organizatat më të mëdha ndërkombëtare.

 • Data 05.05.2008
 • Autor Bekim Shehu
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Dti5
 • Data 05.05.2008
 • Autor Bekim Shehu
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Dti5