Sfidat e politikës së jashtme për qeverinë e Obamës | Bota | DW | 20.01.2009
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Bota

Sfidat e politikës së jashtme për qeverinë e Obamës

Luftë në Irak dhe Afganistan, tensione mes Pakistanit dhe Indisë, luftime mes Izraelit dhe Hamasit, konflikt atomik me Iranin - lista e detyrave të politikës së jashtme për Barak Obamën është e gjatë.

Hillary Rodham Clinton, ministre e jashtme në qeverinë e Obamës

Hillary Rodham Clinton, ministre e jashtme në qeverinë e Obamës

Duket e pamundur që të gjitha problemet të trajtohen njëherësh, për shkak të krizës financiare globale dhe problemeve të rënda në SHBA. Por grupi i punës për politikën e jashtme ka kohë që ka filluar nga puna. Ministrja e Jashtme e emëruar, Hillary Clinton, bëri të qartë në seancën para senatit amerikan, se në drejtim të politikës së jashtme do të fillojnë kohë të reja. "Amerika nuk mund t'i zgjidhë e vetme problemet urgjente të botës, dhe bota nuk mund t'i zgjidhë ato pa Amerikën."

Barack Obama para flamujve të Iranit, Irakut, Israelit

Barack Obama para flamujve të Iranit, Irakut, Israelit

Në vend të veprimeve unilaterale, në Uashington ka ardhur koha për të ashtuquajturin "smart power", pushtetin e mençur". Kështu deklaron Ministrja e Jashtme e emëruar, Hillary Clinton. "Ne duhet të ndjekim një politikë të mençur, një politikë inteligjente pushteti dhe të përdorim të gjitha mjetet që kemi në dispozicion: diplomatike ekonomike ushtarake, politike, juridike dhe kulturore. Për çdo situatë duhet të kemi mjetin e duhur ose kombinimin e mjeteve të duhura."

Edhe Alen Keiswetter, nga Instituti për Lindjen e Mesme në Uashington pret që Barack Obama, në fjalimin e tij me rastin e marrjes së postit të bëjë të qartë se SHBA-ja në politikën e tyre të jashtme do të përdorin si tonet e ulëta, ashtu edhe kërcënimet. Në konfliktin e Lindjes së Mesme, së pari duhet stabilizuar gjendja në Rripin e Gazës, pra përfundimi i luftimeve dhe furnizimi me artikuj ushqimorë dhe mallra ushqimorë. I mundur është gjithashtu edhe stacionimi i një trupe ndërkombëtare. Keiswetter: "Si hap i dytë duhet të jetë rifillimi i bisedimeve të paqes mes palestinezëve dhe izraelitëve. Sepse për të dyja palët është e domosdoshme të mos humbasin shpresat për paqen."

Barack Obama në Afganistan, 20 korrik, 2008.

Barack Obama në Afganistan, 20 korrik, 2008.

Por lufta mes izraelitëve dhe palestinezëve është vetëm një nga problemet në tërësinë e konflikteve në rajon, probleme që fillojnë që nga Iraku dhe shkojnë deri në Indi. Obama të dielën e kaluar në televizionin ABC u shpreh: "Mendoj se Irani është një nga sfidat më të mëdha për ne. Siç kam bërë të ditur që gjatë fushatës elektorale, Irani nuk eksporton vetëm terrorizëm me ndihmën e Hamasit dhe Hisbollahut, por ka edhe qëllime atomike. Duhet ta ndryshojmë strategjinë tonë - dialogu është një fillim i mirë."

Vanda Felbab-Brown, nga Brookings-Institute në Uashington, një nga institutet më të njohura politike amerikane e mbështet këtë strategji. Studiesja e shkencave politike sqaron, se lufta në Irak që dominonte për një kohë të gjatë opinionin nuk është më në qendër të vëmendjes. Gjendja e sigurisë në Irak ka shënuar përmirësime, dhe dhuna është ulur. Gjithashtu marrëveshja ushtarake parasheh tërheqjen e trupave amerikane deri në vitin 2011. Felbab-Brown: "E rëndësishme është, që qeveria amerikane të mbetet aktive në nivelin politik, të ruajë trysninë ndaj qeverisë shiite dhe grupeve sunite dhe kurde për arritjen e një ujdie politike. Qeveria e Bushit nuk u morr aq shumë me këtë temë."


Barack Obama, ka deklaruar se do të përqëndrohet tek lufta në Afganistan. Por, krahas këtyre konflikteve të pazgjidhura, Barack Obama trashëgon në politikën e jashtme një marrëdhënie të tensionuar me Kinën, Korenë e Veriut dhe Rusinë. Presidenti amerikan nuk mund t'ja lejojë vetes luksin të përqëndrohet vetëm në një vatër konflikti.

(la/aca)

 • Data 20.01.2009
 • Autor Christina Bergmann
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/GcYj
 • Data 20.01.2009
 • Autor Christina Bergmann
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/GcYj