Roli i futbollit dhe bashkëjetesa në Artanë & Përvjetori i komunës së Junikut & Intervistë me Naim Rashitin | Hapat | DW | 16.05.2009
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Hapat

Roli i futbollit dhe bashkëjetesa në Artanë & Përvjetori i komunës së Junikut & Intervistë me Naim Rashitin

Përfaqësuesit e komunës së Artanës thonë se raportet në këtë bashki shumë etnike janë të mira. Të rinjtë serbë luajnë së bashku futboll me moshatarët shqiptarë dhe bëjnë gara në Ligën e Dytë të Kosovës.

Juniku, i banuar me popullatë shqiptare, po i afrohet përvjetorit të funksionimit të suksesshëm si komunë. Kjo komunë përfshinë territorin e Junikut, Gjocajt dhe Jasiqit në jug të Kosovës. Ekziston mundësia që t'i bashkangjiten edhe tri fshatra të tjera të komunës së Gjakovës.

Integrimi i pakicës serbe mbetet sfida kryesore e Kosovës. Për Beogradin, bojkotimi prej serbëve i institucioneve të Kosovës është shtylla kryesore e e angazhimeve për zhvlerësimin e pavarësisë së saj, thuhet në raportin e fundit të Grupit Ndërkombëtar të Krizave, me titullin "Integrimi i Serbëve në Kosovë: Vendimi për të ecur përpara". Intervistë me Naim Rashitin, përfaqësues i Grupit Ndërkombtar të Krizave në Prishtinë.

Autor: Refki Alija/Ajete Beqiraj/ Esat Ahmeti

Redaktoi: Bahri Cani

Audio dhe video për temën

 • Data 16.05.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/HrYF
 • Data 16.05.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/HrYF