Republika Popullore e Kinës feston 60 vjetorin e themelimit | Studimi në Gjermani | DW | 01.10.2009
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Studimi në Gjermani

Republika Popullore e Kinës feston 60 vjetorin e themelimit

Pas fitores së komunistëve ish-udhëheqësi Mao Ce Dun shpalli më 1 tetor 1949 Republikën Popullore të Kinës. Kjo është sot (1.10.) temë edhe në shtypin gjerman

Paradë ushtarake me rastin e 60 vjetorit të themelimit

Paradë ushtarake me rastin e 60 vjetorit të themelimit

Fillimisht në "Märkische Oderzeitung" e cila botohet në Frankfurt mbi Oder lexojmë:

"Kur Republika Popullore e Kinës të festojë me pompozitet të madh 60 vjetorin e themelimit të shtetit, do të zhvillohet edhe parada ushtarake me raketa me rreze të gjatë veprimi. Por ky nuk është shkaku i vetëm, se përse sytë e botës drejtohen me shqetësim nga ky vend me popullsi kaq të madhe. Kina vetëm me forcën e saj ekonomike po i afrohet shumë superfuqisë së deritanishme SHBA-së. Ngjitja e saj, siç duket e pandalshme, shtron një pyetje. Çfarë roli do të luajnë demokracitë e botës, nqs forma të tjera të shtetit,-duke patur parasysh edhe Rusinë,- do të jenë më të suksesshme? Thirrjet e perëndimit për demokratizim në Kinë janë dobësuar në kushtet e domosdoshmërive ekonomike."

Ndërkaq gazeta "Süddeutsche Zeitung" sot i kushton vëmendje mënyrës se si perceptohet Gjermania në politikën e jashtme:

"E parë nga këndvështrimi i Parisit, Pekinit, apo Uashingtonit Gjermania vazhdon të jetë një vend i lidhur në prangat, që i ka vënë vetes. Ajo që për dekada me rradhë fillimisht u dëshërua, më vonë u pranua dhe në fund me rënien e murit u durua me ofshamë, po kthehet në problem. Gjermania përjetohet si partner i komplikuar, sepse për shumë shkaqe të arsyeshme dhe të paarsyeshme ka zhvilluar një ngathësi në politikën e jashtme. Kjo e bën Gjermaninë një aktor të vështirë, nganjëherë të pamundur ndërkombëtar".

Autor: Angjelina Verbica / Agjencitë e lajmeve

Redaktoi: Esat Ahmeti

Audio dhe video për temën

 • Data 01.10.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/JvIq
 • Data 01.10.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/JvIq