Reportazh nga kampi i romëve Osterode në veri të Mitrovicës / Reportazh për gjendjen e romëve në jug të Shqipërisë | Hapat | DW | 20.11.2009
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Hapat

Reportazh nga kampi i romëve Osterode në veri të Mitrovicës / Reportazh për gjendjen e romëve në jug të Shqipërisë

1. Dhjetë vjet pas përfundimit të luftës rreth 10.000 refugjatë romë në Gjermani kërcënohen me dëbim nga vendi. Qeveritë në Berlin dhe Prishtinë kanë përpliuar një marrëveshje për kthimin e këtyre refugjatëve. Por ku do të vendosen ata, pasi të jenë kthyer në Kosovë? Çfarë i pret ata ndërkohë që shumica e romëve në Kosovë jetojnë në kushte shumë të vështira? Për të mësuar më shumë të ndjekim Esat Ahmetin i cili para ca ditësh qëndroi në veri të Mitrovicës, në kampin e romëve, ish bazën e KFOR-it francez të njohur me ermin Osterode.

2. Jashari është një rom 35 vjeçar me shtatë fëmijë të vegjël që jeta dhe skamja e kanë përplasur në mjerim. Për të siguruar bukën e gojës, bashkë me katër fëmijët nga 7 deri në 10 vjeç ai mbledh gjithë ditën kanaçe, ndërkohë që fëmijët e tij kanë braktisur shkollën në pamundësi për ta vazhduar atë. Kjo është një histori që ndeshet shpesh përanash qyteteve të rëndësishme në Shqipëri e që rrëfen edhe situatën sociale në të cilën ndodhet ky komunitet. Odise Kote.

Audio dhe video për temën

 • Data 20.11.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Kc78
 • Data 20.11.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Kc78