Qeveria amerikane harton rregulla për firmat private të sigurisë | Gjermania - Tregu i punës | DW | 06.12.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

Qeveria amerikane harton rregulla për firmat private të sigurisë

Qeveria amerikane ka hartuar rregulla të reja për veprimin e forcave private të sigurisë në Irak. Zëdhënësi i ministrisë së jashtme, Tom Casey tha se janë përcaktuar rregulla dhe përgjegjësi shumë të qarta për përdorimin e dhunës. Mirëpo zëdhënësi nuk dha hollësi për këto rregulla, të cilat u miratuan për shkak të aferës së shërbimit privat të sigurisë, "Balckëater". Kjo firmë private e sigurisë në shtator ka hapur zjarr kundër një grupi njerëzish dhe ka vrarë 17 civilë të pafajshëm. Firma ka hedhur poshtë këto akuza.

 • Data 06.12.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CXjS
 • Data 06.12.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CXjS