Pasqyra e shtypit gjerman - 16.11.2004 | Studimi në Gjermani | DW | 16.11.2004
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Studimi në Gjermani

Pasqyra e shtypit gjerman - 16.11.2004

Fatmir Limaj në Gjykatën e Hagës

Fatmir Limaj në Gjykatën e Hagës

Lajmi për fillimin e procesit ndaj Fatmir Limajt, Haradin Balës dhe Isak Musliut zë vend edhe në shtypin gjerman. Shumë prej gazetave gjermane si Frankfurter Allgemeine Zeitung, Süddeutsche Zeitung njoftojnë për fillimin e procesit si dhe për akuzën me të cilën ngarkohen personat në fjalë.

Në gazetën "Neue Zürcher Zeitung" në lidhje me këtë proces shkruhet:

"Procesi ndaj tre shqiptarëve të Kosovës është me rëndësi të madhe, sepse Gjykata e OKB-së dëshiron që të dëshmojë që është e pavarur. Meqënëse deri tani në bankat e të akuzuarve të kësaj gjykate ishin ulur kryesisht serbë, në Serbi dhe në Mal të Zi është krijuar përshtypja se, kjo gjykatë merret vetëm me krimet e kryera prej serbëve. Kryeprokurorja Carla del Ponte deklaroi para pak kohësh përpara Këshillit të Nato-s, se ajo nuk po gjen mbështetje prej bashkësisë ndërkombëtare në punën e saj në Kosovë. Po ashtu nuk është ndonjë sekret, që në Kosovë është tepër e vështirë që të gjesh dëshmitarë, sepse ata frikësohen dhe kërcënohen me vdekje."


 • Data 16.11.2004
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Arxu
 • Data 16.11.2004
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Arxu