Opozita kërkon dorëheqjen e Guttenbergut | Gjermania | DW | 14.12.2009
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania

Opozita kërkon dorëheqjen e Guttenbergut

Debatet rreth bombardimit të dy autocisternave në Kundus po ashpërsohen. Guttenberg hodhi poshtë kritikat dhe përjashtoi mundësinë e dorëheqjes. Më këto bombardime të mërkuren merret edhe komisioni parlamentar

default

Ministri gjerman i mbrojtjes, Karl Theoder zu Guttenberg.

Pas bërjes publike të detajeve të raportit të NATO-s për sulmet në Kundus, po shtohet gjithnjë e më shumë edhe presioni ndaj ministrit të Mbrojtjes, Karl-Theodor zu Guttenberg. Qëllimi i sulmeve nuk ishin autocisternat e rrëmbyera, por grupe të talibanëve, që ishin mbledhur rreth këtyre automjeteve. "Ata duhet të asgjësohen", citojnë mediat gjermane urdhërin e dhënë nga komandanti gjerman Georg Klein. Qeveria federale ka pohuar deri tani se shkaku i sulmeve ishte rreziku nga përdorimi i autocisternave plot me naftë si bomba. Opozita është e mendimit se vrasjet e qëllimshme nuk janë në mandatin e Bundesverit. Kryetari i fraksionit të ekologjistëve në Parlament, Jürgen Trittin, pohon: "

Deutsche ISAF Soldaten in Feysabad oestlich von Kundus.

Ushtarë të Bundesverit në kampin e tyre pranë Kundusit

"Ky urdhër për vrasje nuk i respekton rregullat e ISAF-it. Ky është mesazhi kryesor i raportit të NATO-s, të cilin e ka lexuar edhe zoti Guttenberg. Duhet thënë pra se ai e ka ditur, se nuk po flet të vërtetën. Në gjuhën e popullit thuhet: ai ka gënjyer.

Gazeta Süddeutsche Zeitung njofton se ministri Guttenberg është informuar prej komandantit Klein për motivet e sulmit dhe urdhërin e tij. Në një raport tjetër të ISAF-it konfirmohet se qëllimi ishte sulmi ndaj talibanëve, që është në përputhje me pohimet e para të ministrisë së Mbrojtjes se janë vrarë vetëm talibanë. Ish-ministri, Franz-Josef Jung, ka heshtur në fillim pör faktin se përveç talibanëve janë vrarë edhe civilë. Ky ishte dhe shkaku i dorëheqjes së tij të mëvonshme. Opozita kërkon largimin edhe të ministrit të tanishëm të Mbrojtjes, Karl-Theodor zu Guttenberg.

"Zoti zu Guttenberg duhet t'u përmbahet rregullave të njëjta si zoti Jung. Në qoftë se zoti Jung ka dhënë dorëheqje, sepse nuk e ka informuar si duhet opinionin, atëherë edhe për zotin zu Guttenberg, nëqoftëse e ka ditur se çfarë ka ndodhur, duhet të vlejnë rregulla të njëjta."

zu Guttenberg zu Besuch Afghanistan Truppen Soldaten Flash-Galerie

Ministri i Mbrojtjes, Karl-Theodor zu Guttenberg , në Afganistan.

Ndonëse Guttenberg në kohën e sulmeve ajrore nuk ishte në këtë detyrë, ai ka qenë i informuar për ngjarjen, të cilën në fillim para opinionit e ka quajtur "ushtarakisht në rregull". Më vonë ai e ka ndryshuar qëndrimin me shpjegimin se inspektori i përgjithshëm nuk e ka informuar me të gjitha hetimet. Për këtë shkak inspektori dhe sekretari i tij i shtetit u shkarkuan nga këto detyra.

Guttenberg pohon nga ana e tij se opozita ka herë është informuar se qëllimi i sulmeve kanë qenë talibanët. Komisioni i parlamentit të mërkurën do të fillojë hetimet dhe duhet të shpjegojë ngjarjet. Një rol të veçantë këtu luan edhe roli i zyres së kancelares. Hetimet duhet të shpjegojnë, nëse edhe ajo ka qenë e përzier në urdhërin për sulme, që do të ishte në kundërshtim me rregullat. Opozita kërkon prej kancelares Angela Merkel paraqitjen e një kumtese qeveritare lidhur me ngjarjet në Kundus.

Autor: Nina Werkhäuser/Bahri Cani

Redaktoi: Angjelina Verbica

 • Data 14.12.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/L1wX
 • Data 14.12.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/L1wX