Në Rostok përfunduan aksionet e protestave kundër samitit të G8-ës | Gjermania - Tregu i punës | DW | 09.06.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

Në Rostok përfunduan aksionet e protestave kundër samitit të G8-ës

Rostok: Me një tubim të madh përmbyllës në Rostok përfunduan aksionet e protestave të kundërshtarëve të G8-ës. Disa mijëra njerëz u mblodhën në qytetin bregdetar gjerman i cili për një javë rresht ishte kthyer në shesh përleshjesh mes kundërshtarëve të globalizimit dhe policisë. Sipas të dhenave të policisë gjithsejt janë arrestuar mbi 1000 njerëz. Organizatorët e protestave i vlerësuan ato si të suksesshme. Nga ana tjetër edhe ministri i brendshëm gjerman Volfgang Shojble (Wolfgang Schäuble) u shpreh i kënaqur me misionin e rreth 17.800 policëve.

 • Data 09.06.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/AqlF
 • Data 09.06.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/AqlF