″Muaji i mjaltit″ produksioni i parë shqiptaro - serb & Mbushen 30 vjet nga themelimi i organizatës Cap Anamur | Hapat | DW | 07.08.2009
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Hapat

"Muaji i mjaltit" produksioni i parë shqiptaro - serb & Mbushen 30 vjet nga themelimi i organizatës Cap Anamur

Në Shqipëri dhe disa vende të tjera u realizua produksioni i parë i kinematografisë shqiptare dhe asaj serbe. Filmi "Muaj Mjalti", i regjisorit të njohur serb Goran Paskaljeviq, përpara se të shfaqet për publikun e gjërë do të konkurojë në Festivalin e Venecias dhe atë të Torontos në Kanada. Ai paraqet një fabul me karakter social, por autorët e lëshojnë dhe mesazhin e qartë politik: shqiptarët, serbët dhe popujt e tjerë të rajonit aspirojnë të bëhen pjesë e familjes europiane.

Emri i organizatës Cap Anamur është i njohur në shumë vende të botës, pra edhe në Kosovë e Serbi, për shkak të ndihmave që u ka ofruar popujve të atjeshëm. Emri i kësaj organizate gjeografikisht vjen nga Azia e Vogël. Është emri i një kepi në jug të Turqisë, por edhe emri i anijes, me të cilën 30 vjet më parë, aktivisti për të drjetat e njeriut, Rupert Neudeck, u shpëtoi jetën dhjetëra mijëra refugjatëve në ujërat në jug të Kinës.

Autor: Arben Muka, Anila Shuka

Redaktoi: Bahri Cani

Audio dhe video për temën

 • Data 07.08.2009
 • Autor Bahri Cani
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/J5ZN
 • Data 07.08.2009
 • Autor Bahri Cani
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/J5ZN