Kriza politike në Kosovë dhe bisedimet me Serbinë & Një fejtoniste gjermane dhe një regjisor nga Kosova prezantojnë përshtypjet e tyre në Lajpcig | Hapat | DW | 03.04.2011
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Hapat

Kriza politike në Kosovë dhe bisedimet me Serbinë & Një fejtoniste gjermane dhe një regjisor nga Kosova prezantojnë përshtypjet e tyre në Lajpcig

1. Kosova sërish gjendet në krizë të institucioneve, pasi që Gjykata Kushtetuese ka shpallur antikushtetuese zgjedhjen e Behgjet Pacollit për president. Kryeministri Hashim Thaçi ka paralajmëruar zgjedhjen e presidentit deri javën që vjen, por dështimi eventual i zgjedhjes së presidentit mund të çojë deri tek shkarkimi i parlamentit dhe shpallja e zgjedhjeve të reja. Sidoqoftë, kriza e fundit institucionale ka hedhur një hije të rëndë edhe mbi dialogun Kosovë-Serbi i cili në fillim të kësaj jave solli marrëveshjet e para parimore, ndërsa së shpejti priten edhe rezultatet e para konnkrete. Bahri Cani më gjerësisht. 

2. Një fejtoniste gjermane dhe një regjisor nga Kosova vizitojnë njëri tjetrin në Prishtinë e Berlin. Esetë me përshtypjet e tyre u prezantuan në panarin e Lajpcigut. Këmbimi synonte të ulte paragjykimet, dhe kjo
duket se është arritur pjesërisht. Anila Shuka sjellë hollësitë.

 • Data 03.04.2011
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/REwU
 • Data 03.04.2011
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/REwU