Kosova në rendin e ditës - Pritet mendimi i GJND-së | Ballkani | DW | 22.07.2010
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages
Reklamë

Ballkani

Kosova në rendin e ditës - Pritet mendimi i GJND-së

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë në Hagë shpall sot mendimin rekomandues për pavarësinë e Kosovës. Ishte ky deri tani procesi i parë në GJND, ku morën pjesë të gjithë anëtarët e përhershëm të KS të OKB-së.

Studentë duke festuar shpalljen e pavarësisë së Kosovës më 17 shkurt 2008

Studentë duke festuar shpalljen e pavarësisë së Kosovës më 17 shkurt 2008

Prishtina dhe Beogradi presin nga Haga përgjigje pozitive, por ajo që është pozitive për njërën palë është negative për tjetrën. Pala kosovare është e bindur se Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë do të konfirmojë se shpallja e pavarësisë së Kosovës ishte në përputhje me të drejtën ndërkombëtare. Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi deklaroi këto ditë në Parlament se pas mendimit këshillues do të fillojë një fazë e re.

Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi

Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi

Hashim Thaçi: "Është kjo faza e konsolidimit dhe e forcimit të institucioneve të vendit, faza e integrimeve të Kosovës në NATO, në Bashkimin Evropian dhe në OKB. Gjatë kësaj faze ne do të angazhohemi edhe për zgjidhjen e çështjeve teknike me Serbinë", pohon Thaçi.

Edhe Serbia pret përgjigje pozitive

Serbia pohon se pavarësia e Kosovës është në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare. Serbia pret që pas mendimit këshillues të fillojnë negociatat e reja për statusin e Kosovës, gjë që Prishtina e ka refuzuar.

Ministri i Jashtëm i Serbisë Vuk Jeremiq

Ministri i Jashtëm i Serbisë Vuk Jeremiq

Vuk Jeremiq : "Ne kurrë nuk do të pranojmë kërkesat për negociata të reja për statusin e Kosovës", pohon ministri i Jashtëm Skender Hyseni. Gjatë seancës dëgjimore në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë, në dhjetor të vitit të kaluar, pala serbe edhe një herë përsëriti se "Kosova është djepi historik i Serbisë". Ministri i Jashtëm serb Vuk Jeremiq u shpreh: "Kosova ishte, është dhe do të jetë pjesë e Serbisë".

GJND në Hagë gjatë seancës së dëgjimit të argumentave pro dhe kundër pavarësisë së Kosovës

GJND në Hagë gjatë seancës së dëgjimit të argumentave pro dhe kundër pavarësisë së Kosovës

Kundërshtarët e pavarësisë


Përveç palës kosovare dhe asaj serbe, para 15 gjyqtarëve të GJND-së kanë paraqitur argumentat e tyre edhe 27 vende të tjera. Ishte kjo hera e parë që në një proces në këtë Gjykatë paraqiten të gjithë anëtarët e përhershëm të KS të OKB-së. Palën serbe e kanë mbështetur 12 vende, ndër to edhe Kina dhe Rusia. Përfaqësuesi rus Kiril Gevorgyan theksoi se pavarësia e Kosovës është në kundërshtim me parimin e ruajtjes së integritetit territorial dhe me Rezolutën 1244 të KS të OKB-së.


Kiril Gevorgyan : "Asnjë institucion nuk ka të drejtën që të shpallë pavarësinë e njëanshme të Kosovës. Federata Ruse është e mendimit se pavarësia e shpallur prej institucioneve të përkohshme kosovare është në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare dhe me Rezolutën 1244 të KS të OKB-së. Shpallja e pavarësisë nuk është në përputhje me të drejtën ndërkombëtare", theksoi përfaqësuesi rus.

Argumentat për pavarësi

Megjithatë shumica e vendeve (14) argumentuan në favor të pavarësisë së Kosovës, ndër to edhe SHBA-ja, Britania e Madhe, Gjermania dhe Kroacia. Mbështetësit e pavarësisë theksuan se Kosova ishte pjesë e federatës jugosllave. Me dhunën kundër shqiptarëve, Serbia e ka humbur të drejtën e administrimit të Kosovës, ndërsa populli kosovar ka të drejtën e vetëvendosjes. Rezoluta 1244 e KS të OKB-së parashikon zgjidhjen e statusit përfundimtar, ndërkohë që negociatat me Serbinë kanë dështuar. Përfaqësuesja e Gjermanisë në GJND, Susanne Wasum-Rainer theksoi se Kosova nuk mund të shërbejë si shembull për lëvizjet tjera seperatiste.


Susanne Wasum-Rainer : "Kosova nuk është një rast precedent. Fjala është për një rast specifik, ku elementët më të rëndësishme janë: Periudha e dhunës masive dhe sistematike kundër shumicës në Kosovë, administrimi i gjatë i Kosovës prej bashkësisë ndërkombëtare dhe dështimi i përjekjeve për gjetjen e një zgjidhjeje kompromisi me dialog.“

Kosova pret njohje të reja

Kosovën deri tani si shtet e kanë njohur 69 vende, ndër të cilat edhe 22 anëtare të BE-së. Përfaqësuesi amerikan Harold Hongju Koh, theksoi edhe një element tjetër: "Kosovën në forma të ndryshme e kanë njohur deri tani më shumë se 115 vende. Ato e kanë njohur ose si shtet të pavarur, ose e kanë mbështetur anëtarësimin e saj në institucionet ndërkombëtare financiare."
Autoritetet e Kosovës shpresojnë se pas mendimit këshillues të GJND-së, procesi i njohjeve do të përshpejtohet. Beogradi shpreson të kundërtën.

Autor: Bahri Cani

Redaktoi: Vilma Filaj-Ballvora

DW.COM

 • Data 22.07.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ORMI
 • Data 22.07.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ORMI