Kërkimi i faljes për krimet është parakusht për pajtimin & Intervistë me Behxhet Shala & Parlameneti i Serbisë do të dënojë edhe krimet kundër serbëve | Hapat | DW | 02.04.2010
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Hapat

Kërkimi i faljes për krimet është parakusht për pajtimin & Intervistë me Behxhet Shala & Parlameneti i Serbisë do të dënojë edhe krimet kundër serbëve

Parlamenti i Serbisë këtë javë miratoi një rezolutë përmes së cilës dënohen krimet e kryera në Srebrenicë dhe kërkohet falje për këto krime. Në rezolutë nuk përmendet nocioni gjenocid, por në shumë qarqe ajo është vlerësuar si hap pozitiv. Me këtë vlerësim pajtohet edhe drejtori ekzekutiv i KMLDNJ-së, Behxhet Shala, por thekson se ky është vetëm hapi i parë.

Vetëm dy ditë pas miratimit të rezolutës për Srebrenicën, në parlamentin e Serbisë kanë filluar konsultimet për miratimin e një rezolute tjetër, me të cilën dënohen krimet kundër serbëve. Përfaqësuesve të partive u është shpërndarë një projektrezolutë, e cila pritet të miratohet së shpjeti.

Autor: Bahri Cani

Redaktoi: Vilma Filaj-Ballvora

Audio dhe video për temën

 • Data 02.04.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Mm0w
 • Data 02.04.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Mm0w