George Mitchell dhe Robert Gates zhvillojnë bisedime në Izrael | Bota | DW | 27.07.2009
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Bota

George Mitchell dhe Robert Gates zhvillojnë bisedime në Izrael

Në kuadër të vizitës së tij në Lindjen e Mesme i dërguari i posaçëm i SHBA-së për Lindjen e Mesme, George Mitchell, u shpreh për rifillimin e bisedimeve izraelito-siriane.

I ngarkuari i posaçëm i SHBA për Lindjen e Mesme, George Mitchell takohet në Jeruzalem me Ministrin Izraelit të Mbrojtjes

I ngarkuari i posaçëm i SHBA për Lindjen e Mesme, George Mitchell takohet në Jeruzalem me Ministrin Izraelit të Mbrojtjes

Qëllimi final i SHBA: marrëdhënie normale të Izraelit me vendet e rajonit

SHBA synojnë një zgjidhje gjithëpërfshirëse për rajonin, e cila përfshin paqe mes palestinezëve dhe Izraelit, mes Sirisë dhe Izraelit si dhe mes Libanit dhe Izraelit. Qëllimi final është normalizimi i marrëdhënieve të Izraelit me të gjitha vendet e rajonit. Kjo është në përgjithësi përmbajtja e mesazheve që ka sjellë me vete i dërguari i posaçëm i SHBA-së për Lindjen e Mesme, George Mitchell. Gjatë vizitës së tij të dytë në Siri që prej fillimit të kësaj detyre, ai u takua në Damask me presidentin e vendit, Bashir al-Asad. Pas takimit Mitchell-i tha përpara gazetarëve se:

"Paqja gjithëpërfshirëse është rruga e vetme për t'u garantuar stabilitet, siguri dhe mirëqenie të gjitha vendeve të rajonit."

Qeveria e Obamës i ka shtuar përpjekjet për një përmirësim të marrëdhënieve me Sirinë

Siria konsiderohet prej SHBA si mbështetëse e terrorizmit dhe për këtë ish-presidenti George W. Bush, nuk e pranonte si partnere bisedimesh. Qeveria e Obamës i ka përforcuar përpjekjet për një përmirësim të marrëdhënieve me Sirinë dhe shpreson ta shtyjë atë që të luajë një rol pozitiv në procesin e paqes në Lindjen e Mesme dhe në Irak.

Mitchell-i tha se biseda me Asadin kishte qenë e hapur dhe pozitive duke shtuar se: Në lidhje me paqen mes Sirisë dhe Izraelit qëllimi afatshkurtër i SHBA-së është rifillimi i bisedime mes këtyre dy vendeve.

Me Mitchellin në Izrael pritet të qëndrojnë edhe ministri amerikan i Mbrojtjes Robert Gates, këshilltari për sigurinë James Jones

Stacioni tjetër i vizitës së Mitchellit pas Sirisë është Izraeli. Por para qëndrimit në Izrael Mitchelli shkoi papritur në Kairo i ftuar prej presidentit Hosni Mubarak, edhe pse vizita në Egjipt ishte planifikuar për të martën.

Bashkë me Mitchellin duke filluar nga e hëna dhe ditët e ardhshme në Izrael pritet të qëndrojnë edhe ministri amerikan i Mbrojtjes Robert Gates, këshilltari për sigurinë James Jones dhe i dërguari i posaçëm për Iranin Dennis Ross.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu tha para mbledhjes së kabinetit ditën e diel, se shpreson se gjatë takimeve me politikanët amerikanë do të mund të sqarojë një sërë mosmarrëveshjesh themelore. Fjala është për kritikat e ashpra të palës amerikane në lidhje me politikën e ngulimeve hebreje në Jordanin Perëndimor dhe në zonën lindore të Jeruzalemit.

Autor: Pani, Pandeli//dpa/gu / Al-Xhazira anglisht

Redaktoi: Auron Dodi

 • Data 27.07.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/IyET
 • Data 27.07.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/IyET
Reklamë