Fundi i tolerances? | Evropa | DW | 10.11.2004
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Evropa

Fundi i tolerances?

Holanda pas vrasjes se regjisorit van Gog ka vene ne sprove karkaterin multikulturor te shoqerive perendimore,mendon ne komentin ne vijim

Ngjarjet qe pasuan pas vrasjes se tmerrshme te producentit holandez van Gogh, nga ana e nje marokiani,vertete jane alarmuese:sulme ne shkollat dhe xhamite muslimane,akte hakmarrese kunder shtepive te krishtere dhe kercnime te nje grupi radikal islamik per mundesite akteve terorriste ne kete vend. Kjo eshte pamja e Holandes.Akti kriminel e nje personi i ka bere thirrje ekstremisteve qe tani po shifet . Politikanet kane mbet pa ndikim,te paoerientuar dhe me mungese ndihme. Holanda si vend i parajses integruese mbeti vetem enderr. Dhe disa u perpoqen vetem te prishin tabute,qe mbeshteteshin ne parimet e shoqerise multikulturore. P.sh prefekti i Amstedamit Job Cohen,i cili hapur deshironte te fliste ate qe te tjeret e mendojne dhe e ndjejne ka thene: egziston urrejtje dhe frike ne mes popullesive." Duket e pelqyeshme te thuhet se keto ishin fjalet e nje njeriu te ndershem,mirpo ato konfirmojne ne menyren me te ndershme bindjen e ekstremisteve se aktet e dhunes jane zgjidhja me e mire.
Eshte e padiskutueshme se problemet dhe konfliktet qe kane zgjat me decenie jane injoruar duke u mbuluar me parulla te bukura. Toleranca eshte ngaterruar me heshtjen.Nuk mjafton qe ndaj emigranteve te cileve u jepet edhe nenshtetesia, te mos perkujdesesh ne planin social. Ne qytete jane krijuar geto qe i shmangen kontrollit policor.Ne mesin e atyre qe me se pak jane te perfshire ne shkolla dhe jane me numer me te madh si te papune ne Holande, jane turqit dhe marokianet.
Ajo qe po ndodh ne Holande mund te ndodh edhe gjetiu.Prandaj, ne nje rast te ngjajshem nuk duhet te perdoret mjete te gabueshme.Nuk eshte e gabueshme qe ne Holande te huajte marrin pjese me nje perqindje te larte ne numrin e pergjithshme te popullesise,por fakti se problemet e integrimit ishin injoruar.Ne kerkim te nje koncepti frytdhenes integrues, as ne Gejrmani gjate viteve te shkuara nuk eshte arritur shume.Tani nga shembulli i Holandes duhet mesuar.Eshte koha qe shanset dhe idete te zhvillohen,dhe mbit te gjitha ato te vehen ne jete.

 • Data 10.11.2004
 • Autor Klaus Dahman
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ArFr
 • Data 10.11.2004
 • Autor Klaus Dahman
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ArFr