Femrat në FSK & Librat e historisë në Serbi dhe Kroaci & Regjistrimi i popullsisë në Maqedoni | Hapat | DW | 23.04.2010
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages
Reklamë

Hapat

Femrat në FSK & Librat e historisë në Serbi dhe Kroaci & Regjistrimi i popullsisë në Maqedoni

Ndër të 1799 pjesëtarët e Forcës së Sigurisë së Kosovës, 3.44 % janë femra. Ndër 57 femrat e rekrutara në radhet e FSK-së, 7 prej tyre janë nga pakicat.

Historia ka qenë shpesh një prej burimeve kryesore për mosmarrëveshje mes popujve të ish-Jugosllavisë. Kështu është edhe sot, sepse nxënësit në shtetet e dala nga ish - shteti i përbashkët vazhdojnë të mësojnë histori të ndryshme, të motivuara shpesh nga interesat kombëtare dhe politike, e jo vetëm nga nga faktet historike. Presidentët e Serbisë dhe Kroacisë, Boris Tadiq dhe Ivo Josipoviq deklaruan së fundi se nxënësit në këto vende duhet të mësojnë nga libra të njëjtë historie, por historianët në Beograd kanë mendim tjetër.

Regjistrimi i popullsisë në Maqedoni, i treti me radhë që nga pavarsimi i këtij vendi, do të bëhet në prill të vitit të ardhshëm. Enti i statistikave ka bërë pubik fillimin e fazës përgatitore të këtij projekti që do të kushtojë reth 14 milionë euro. Partitë politike shqiptare dhe ekspertët e demografisë, kërkojnë monitorim ndërkombëtar të regjistrimit.

Autor: Ajete Beqiraj/Ivica Petroviq/Fatos Musliu

Redaktoi: Bahri Cani

Audio dhe video për temën

 • Data 23.04.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/N4hb
 • Data 23.04.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/N4hb