Egjipti - Stacioni i fundit i Bushit | Bota | DW | 16.01.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Bota

Egjipti - Stacioni i fundit i Bushit

Presidenti ameriakn George Bush e përfundoi udhëtimin e tij në Lindjen e mesme me një qendrim të shkurtër në Egjipt. Kjo vizite ishte tregues edhe për marrëdhëniet jo shumë të mira ndërmjet dy vendeve

default

Bushi dhe Mubaraku në Sharm El Shejk

Këtë radhë Xhorxh Bushi nuk kishte nevojë për pallto. Temperatura ishte 20 gradë dhe dielli ndriçonte kur avioni i tij mbërriti në Sharm el Shejk. Pikërisht në brigjet e Detit të Kuq do ta priste atë presidenti i Egjiptit Hosni Mubarak. Nuk ishte një pritje aq madhështore si ajo që iu bë presidentit amerikan në shtetet e Gjirit. Ndoshta kjo kishte të bënte edhe me faktin që vizita e tij në Egjipt do të zgjaste vetëm tri orë.

Mbas një takimi me Hosni Mubarakun, Bushi u përpoq të thoshte disa gjëra, që do t'i pëlqente t'i dëgjonte mikpritësi i tij: "Nuk mund të përfytyroj një vend më të bukur se ky për të mbyllur udhëtimin tim të gjatë". Ndërsa Mubaraku murmuriti: Për këtë nevojiten disa ditë më shumë, Bushi ia kthehu: O.k., ai do që të më shikojë sërish".

Presidenti ameriakn shkoi në Sharm el Shejk për të informuar presidentiin egjiptian për zhvillimin e bisedave me udhëheqjen palestineze në fillim të udhëtimit tetëditësh. Presidenti egjiptian pretmoi: "Krah për krahë me ShBA-të duam ta mbështesim paqen".

Mubarak shtoi se dëshiron që marrëveshja e paqes të përmbyllet brenda periudhës së qeverisjes së Bushit. Presidenti amerikan vetë nuk e konkretizoi se kur pret të ketë një marrëveshje, por ai u shpreh optimist se ajo do të vijë.

 • Data 16.01.2008
 • Autor Anna Engelke
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Cr3z
 • Data 16.01.2008
 • Autor Anna Engelke
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Cr3z