Danimarka kampione e Evropës në hendboll | 1914 - Lufta e I Botërore | DW | 28.01.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

1914 - Lufta e I Botërore

Danimarka kampione e Evropës në hendboll

Danimarka ka fituar për herë të parë një titull ndërkombëtar dhe shkon në lojërat olimpike në Pekin si kampion i Evropës në hendboll.

Hendboll - Ndeshja Kroaci Danimarkë

Hendboll - Ndeshja Kroaci Danimarkë

Skandinavët fituan në Lillehammer ndeshjen finale kundër fituesit olimpik Kroacisë me rezultatin 24:20. Për lars Christiansen lojtar i Handevittit dhe portieri kryesor i danezëve, fitorja ka një rëndësi të veçantë.

"Për mua kjo është e pakuptueshme, ky ishte shansi im i fundit për të ardhur në lojërat olimpike dhe kesaj rradhe ia arritëm. Dhe gëzohemi pa masë. Unë dridhem si një djalë i vogël."

 • Data 28.01.2008
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Cyjo
 • Data 28.01.2008
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Cyjo