Dëborë në veri të Shqipërisë | Ballkani | DW | 28.03.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Dëborë në veri të Shqipërisë

Mijëra banorë të komunave të thella malore në Veri dhe veri-lindje të Shqipërisë, vazhdojnë të jenë të izoluar për shkak të rreshjeve të mëdha të dëborës.

Lartësia e dëborës deri në l metër në disa zona, ka sjellë edhe bllokimin e shumë prej akseve rrugore. Si pasojë e përkeqësimit të motit, disa fshatra kanë ngelur pa energji elektrike, ndërkohë që një pjesë e banorëve, japin alarmin se nuk kanë as rezerva ushqimore për të përballuar dimrin. Pavarësisht këtij fakti, drejtuesit vendor në këto rrethe po marrin masat e duhura për cbllokimin e rrugëve rurale dhe furnizimin me ilace dhe ushqime të banorëve të këtyre anëve.

 • Data 28.03.2007
 • Autor Leka Plani
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ArXC
 • Data 28.03.2007
 • Autor Leka Plani
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ArXC
Reklamë