Bën betimin në Bundestag qeveria Merkel II tani me një partner të ri | Studimi në Gjermani | DW | 28.10.2009
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Studimi në Gjermani

Bën betimin në Bundestag qeveria Merkel II tani me një partner të ri

Shtypi gjerman i së mërkurës komenton votëbesimin e Bundestagut për qeverinë e re kristian-liberale nën kancelaren Angela Merkel.

default

"Stuttgarter Zeitung": "Ceremonia sot në Bundestag, betimi i qeverisë së re, nuk ka asgjë të ngjashme me një martëse të mirë politike. Partitë pjesëmarrëse mund të përsërisin sa herë të duan, që unioni kristiandemokrat- kristiansocial dhe liberalët jnë dy partnerë të dëshiuar. Deri tani kanë tërhequr vëmejen më shumë me mospëputhje se sa me të përbashkëta. Mesazhi i përbashkët, një mision, apo diçka e tillë si një strategji politike, me të njëjtin pikësynim nuk duket gjëkundi. Nuk ekziston atmosfera e një fillimi entuziast. Koalicioni kristiandemokrat/krsitiansocial dhe liberal as nga njerëzit e tij nuk perceptohet si një eksperiment interesant politik, si dikur koalicioni mes socialdemokratëve dhe ekologjistëve pas zgjedhjeve të 1998-ës."

"Stuttgarter Nachrichten" shkruan: "Nëqoftëse është bërë diçka e qartë në tri javët e negociatave për koalicionin qeveritar atëherë kjo, që Merkel dhe Westerwelle jetojnë në dy botë të ndryshme. Ndërsa shefi i partisë liberale, FDP, edhe personalisht nis diçka krejt të re me marrjen e përgjegjisë së një posti ministror, Merkel e sheh veten në kontinuitet. Kështu është shprehur ajo vetë së fundi. Merkel ka studiuar shkenca natyrore. Dhe si kancelare ajo di të zgjidhë probleme. Këtë e bën që prej vitit 2005, tani me një partner të ri."

"Augsburger Allgemeine": "Në koalicionin e vjetër Angela Merkel ka pasur kujdes që përkujdesja për mirëqënien sociale të mos e mbysë dinamikën e zhvillimit. Tani ajo duhet të ketë kujdes, që dinamika liberale të mos bëhet antisociale. Ky është një kurs i zgjuar edhe pse jo entusiazmues. Por që të të merrte mendtë, nuk ka qenë kurrë qëllimi i kësaj politikaneje gjakftohtë."

Autor: DPA/Angjelina Verbica

Redaktoi Vilma Filaj-Ballvora

 • Data 28.10.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/KHdw
 • Data 28.10.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/KHdw