A duhet ndryshuar plani i Ahtisaarit? | Ballkani | DW | 16.05.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

A duhet ndryshuar plani i Ahtisaarit?

Grupi ndërkombëtar i krizave rekomandon në raportin e fundit disa ndryshime në planin e ndërmjetësit Marti Ahtisari

Martti Ahtisaari

Martti Ahtisaari


Grupi ndërkombëtar i krizave rekomandon për shembull që pas zgjidhjes së statusit të ketë një të dërguar të posaçëm për pakicat në Kosovë dhe të vendoset një
moratorium dy vjeçar para se Kosova të aplikojë për anëtarësim në OKB-ra.

Me këto rekomandime nuk pajtohen udhëheqësit e institucioneve të Kosovës. Ata thonë se ekziston një përkrahje e fuqishme e planit të Marti Ahtisarit nga SHBA-të dhe BE-ja dhe në këtë linjë konsiderojnë se nuk mund të bëhen kurrfarë ndryshimesh.

 • Data 16.05.2007
 • Autor Bekim Shehu
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ArVZ
 • Data 16.05.2007
 • Autor Bekim Shehu
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ArVZ
Reklamë