Zgjedhjet serbe në Kosovë rrisin ndarjen etnike | Ballkani | DW | 16.04.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Zgjedhjet serbe në Kosovë rrisin ndarjen etnike

Analistët në Kosovë thonë se nëse UNMIK-u, lejon mbajtjen e zgjedhjeve lokale serbe në Kosovë do të rrezikojë qëndrueshmërinë e institucioneve të Kosovës.

Zgjedhje në Serbi

Zgjedhje në Serbi, 2008

Çështja e mbajtjes apo jo e zgjedhjeve lokale serbe edhe në Kosovë, ka javë që ka mbizotëruar me reagime skenën politike kosovare dhe praninë ndërkombëtare. Administrata ndërkombëtare, akoma nuk ka një përgjigje të prerë se a do të lejojë autoritetet e Beogradit që të organizojnë zgjedhje lokale në Kosovë, por i ka bërë të qartë Beogradit se këto zgjedhje do të cilësohet jolegjitime. Pavarësisht kësaj, autoritetet e Beogradit kanë thënë se do apo nuk do UNMIK-ut zgjedhjet lokale serbe do të zhvillohen në Kosovë krahas atyre të përgjithshme me 11 maj.

Për analistët kosovarë vendimi i Beogradit për të mbajtur zgjedhje në Kosovë, paraqet tendecë të qartë për ndarje etnike të Kosovës dhe instalim të dy pushteteve. Sipas tyre mbajtja e këtyre zgjedhjeve është edhe një provokim i hapur për institucionet e Kosovës.

Shefi i UNMIK-ut, Joakim Rycker, nga ana e tij, u ka ofruar mundësinë autoriteteve të Beogradit që së bashku me UNMIK-un të mbajnë zgjedhje në komunat serbe, mirëpo jo me 11 maj por zgjedhjet lokale të mbahen më vonë në ato komuna ku serbët bojkotuan zgjedhjet e Kosovës. Sipas shefit të UNMIK-ut, të zgjedhurit nëpër komunat serbe do tu përgjigjeshin vetëm institucioneve të Kosovës dhe jo atyre të Beogradit. Mirëpo, kjo ofertë e shefit të UNMIK-ut nuk është pranuar nga Beogradi zyrtar.

Sipas analistëve kosovarë, mbajtja e zgjedhjeve lokale serbe në Kosovë është një sfidë për institucionet, mirëpo sfidë më e madhe është instalimi i pushtetit serb në Kosovë.
Udhëheqësit e institucioneve të Kosovës tash së fundi janë shprehur se përgjegjëse për mbajtjen e zgjedhjeve
lokale serbe në Kosovë do të jetë administrata ndërkombëtare dhe pasojat do të bien mbi të. Ata thonë se UNMIK-u ka mekanizma që të parandalojë këto zgjedhje.

 • Data 16.04.2008
 • Autor Bekim Shehu / Prishtinë
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Dj0p
 • Data 16.04.2008
 • Autor Bekim Shehu / Prishtinë
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Dj0p