Shtruk: Ushtarët gjermanë në Kosovë të pajisen me lotësjellës | Politika | DW | 07.04.2004
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Politika

Shtruk: Ushtarët gjermanë në Kosovë të pajisen me lotësjellës

"Do të shohim mundësitë që ushtarët tanë të përballojnë revolta të tilla si ato të fundit përmes gasit lotësjellës dhe plumbave të gomës", i ka thënë Shtruk gazetës gjermane "Shveriner Folkszeitung"

Shtruk gjatë një vizite në Kosovë

Shtruk gjatë një vizite në Kosovë


Pas trazirave më të fundit në Kosovë, ministri gjerman i mbrojtjes Peter Shtruk do të pajisë trupat gjermane në Prizren me gaz lotsjellës. "Do të shohim mundësitë që ushtarët tanë të përballojnë revolta të tilla si ato të fundit përmes gasit lotsjellës dhe plumbave të gomës", i ka thënë Shtruk gazetës gjermane "Shveriner Folkszeitung". "Parkusht për këtë, është ndryshimi i një ligji për përdorimimin e armëve kimike." Një iniciativë për një ligj të tillë kanë nisur ministri i brendshëm Oto Shili dhe ministri i jashtëm Joshka Fisher. Shtruk njëkohësisht ka pralajmëruar ristrukturimin e trupave të Kforit, me qëllim që ushtarët të nxirren në rrugët e qyteteve për të treguar prezencën e tyre.
 • Data 07.04.2004
 • Autor F. Gashi
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/AqvP
 • Data 07.04.2004
 • Autor F. Gashi
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/AqvP