Shpërbërja e Jugosllavisë – 20 vjet më pas | Shpërbërja e Jugosllavisë | DW | 29.08.2010
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages
Reklamë

Shpërbërja e Jugosllavisë

Shpërbërja e Jugosllavisë – 20 vjet më pas

Zgjedhjet e para pluraliste para 20 vjetësh shënuan fillimin e fundit të ish – RSFJ. Shteti i përbashkët u shkatërrua në mënyrë të përgjakshme. Sot qëllimi kryesor i shteteve pasardhëse është futja sa më parë në BE.

Luftërat në hapësirën e ish - Jugosllavisë dëmtuan të gjithë rajonin. Shtetet pasardhëse ende nuk e kanë tejkaluar krizën dhe synojnë anëtarësimin sa më të shpjetë në Bashkimin Evropian. Këtë qëllim e ka arritur deri tani vetëm Sllovenia para pesë vjetësh. Përderisa Kroacia mund të llogarisë me një futje të shpjetë në BE, e ardhmja evropiane e vendeve të tjera pasardhëse të ish-Jugosllavisë është e paqartë. Një prej kushteve kryesore të anëtarësimit është bashkëpunimi rajonal, ku ende ka pengesa të shumta. Veçanërisht sa i përket raporteve mes Serbisë dhe Kosovës si dhe Republikës Serpska dhe Bosnjë-Hercegovinës. Megjithatë është mirë që tashmë në rajon nuk po numërohen të vdekurit por paratë .

DW.COM

 • Data 29.08.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/OriK
 • Data 29.08.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/OriK