Serbët dhe institucionet e Kosovës & Mundësia e heqjes së vizave për qytetarët e Serbisë & Anulimi i vizitës së Sejdiut në Shkup | Hapat | DW | 30.05.2009
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages
Reklamë

Hapat

Serbët dhe institucionet e Kosovës & Mundësia e heqjes së vizave për qytetarët e Serbisë & Anulimi i vizitës së Sejdiut në Shkup

Përfaqësuesit e serbëve të Kosovës thonë se kjo bashkësi etnike nuk u beson institucioneve kosovare. Autoritetet e Prishtinës pohojnë se institucionet kanë për synim integrimin e serbëve përmes zhvillimit ekonomik. Ndërsa kthimi i të zhvendosurve serbë mbetet prioritet.

Në samitin e ardhshëm të BE-së, i cili do të zhvillohet në qershor, pritet që disa vende të Ballkanit Perëndimor të futen në "listën e bardhë të Shengenit", që do të thotë se prej vitit të ardhshëm mund të heqen vizat për qytetarët e këtyre vendeve. Shansat më të mira deri tani për heqjen e vizave ka Maqedonia, por është e mundur që udhëtimi pa viza t'u mundësohet edhe qytetarëve të Serbisë dhe Malit të Zi. Për Serbinë paraqiten edhe disa probleme serioze me shqiptarët.

Presidenti i Kosovës Fatmir Sejdiu anuloi vizitën e tij në Shkup, për shkak të ndryshimit të karakterit të saj nga vizitë zyrtare në takim pune.

Autor: Bekim Shehu, Ivica Petroviq, Fatos Musliu

Redaktoi: Bahri Cani

Audio dhe video për temën

 • Data 30.05.2009
 • Autor Bahri Cani
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/I0SO
 • Data 30.05.2009
 • Autor Bahri Cani
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/I0SO