Rrebelët e Çadit i shpallin luftë trupave franceze | Gjermania - Tregu i punës | DW | 01.12.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

Rrebelët e Çadit i shpallin luftë trupave franceze

Grupi i rrebelëve UFDD në lindje të Çadit i ka shpallur luftë trupave franceze dhe trupave tjera të huaja. Një zëdhënës i rrebelëve akuzoi Francën se është duke mbështetur me fluturime zbulimi ushtrinë e Çadit. Misioni i paralajmëruar i Bashkimit Evropian në kufi me provincën sudaneze të Darfurit është 'një akt armiqësor'. Presidenti i Francës Nikolas Sarkozi ( Nikolas Sarkozy) tha se stacionimi i 3.500 ushtarëve të EUFOR-it do të vazhdoj sipas planit. EUFOR duhet të mbroj para së gjithash refugjatët nga Darfuri. Sipas të dhënave të Kombeve të Bashkuara në Çad janë vendosur më shumë se 230 mijë refugjatë nga Darfuri.
 • Data 01.12.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CVSG
 • Data 01.12.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CVSG