Receta e preferuar e Dagmar Zillig - Kek me mollë | PORTA GJERMANE | DW | 26.04.2010
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

PORTA GJERMANE

Receta e preferuar e Dagmar Zillig - Kek me mollë

Embëlsirë me mollë

default

Embëlsirë me mollë

Brumi

75 g gjalpë/ margarinë

100 g sheqer

1 pako vanilje

1 vezë

375 g miell

4 një majë luge çaji sodë buke

1/8 l qumësht

E gjitha bëhet brumë dhe hapet në një tepsi për t'u pjekur

1 ½ kg Mollët priten dhe fetat e mollës vendosen mbi brumin.

Mbulesa

½ l Qumësht

70 g Griz

2 Një lugë gjelle sheqer

100 g Gjalpë

6 Vezë

Qumështi dhe grizi përzihen së bashku dhe u jepet një valë. Pastaj në këtë masë shkrihet gjalpi dhe lihet të ftohet. Vetëm pasi masa e grizit të jetë ftohur, i hidhen të kuqtë e gjashtë vezëve, ndërsa të bardhat e vezëve rrihen, derisa mpiksen dhe pastaj përzihen në masën e grizit. Masa e shkumëzuar hidhet mbi brumin me mollët. Furra ngrohet paraprakisht. Embëlsira piqet 35 minuta në nxehtësi mesatatre (180 – 200°), derisa të ketë marrë ngjyrë të kuqërremtë.

 • Data 26.04.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/N6D8
 • Data 26.04.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/N6D8