Reagimi i Tiranës, pas përfundimit të zgjedhjeve në Serbi | Ballkani | DW | 23.01.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Reagimi i Tiranës, pas përfundimit të zgjedhjeve në Serbi

Shqetesim, shpresa dhe rritje bashkepunimi, ne vartesi nga qendrimi ndaj statusin e Kosoves dhe interesave te paqes dhe stabilitetit ne rajon

Besnik Mustafaj

Besnik Mustafaj

Ministri i jashtem i Shqiperise, Besnik Mustafaj u deklaroi mbreme mediave te Tiranes se „ ishte shqetesuese rritja e peshes qe fituan radikalet ne zgjedjet e 21 janarit ne Serbi“. Por ai shtoi se “ ndihej i qetesuar njeherazi nga fakti se radikalet nuk i kane votat e duhura per te formuar qeverine e re dhe per kete u duhet te bashekpunojne me forcat politike demokrtartike:“ Ministri i jashtem i Shqiperise, Mustafaj shprehu shpresen se "keto forca do te bashkepunojne per te krijuar nje qeveri proeuropiane “ Sipas kreut te diplomacise se Tiranes qeveria e re e Beogradit, duhet te zgjidhe me sukses dy ceshtje: „te bashkepunoje me Hagen dhe te pranoje me qetesi vendimin per te ardhmen e Kosoves“.Qeveria e Tiranes eshte e gatshme qe nje qeveri te tille te Beogradit ti ofroje rritjen e vashkepunimit diplomatik, "ne vartesi nga qendrimi i saj ndaj statusit te Kosoves, paqes dhe stabilitetit ne rajon“ k atheksuar mbreme Ministri i Jashtem, Besnik Mustafaj.
 • Data 23.01.2007
 • Autor Ani Ruci
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ArZR
 • Data 23.01.2007
 • Autor Ani Ruci
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ArZR
Reklamë