Pishtari olimpik arrin nën masa të rrepta sigurie në Xhakartë | 1914 - Lufta e I Botërore | DW | 22.04.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

1914 - Lufta e I Botërore

Pishtari olimpik arrin nën masa të rrepta sigurie në Xhakartë

Në kryeqytetin indonezian intinerari i pishtarit olimpik do të jetë më i shkurtër nga sa parashikohej dhe ceremonia zhvillohet praktikisht pa pjesëmarrjen e spektatorëve.

Nën masa të rrepta sigurie arrin në Xhakartë pishtari olimpik

Nën masa të rrepta sigurie arrin në Xhakartë pishtari olimpik

Sipas të dhënave nga komiteti organizator vetëm 5.000 të ftuar lejohen të shohin kalimin e pishtarit olimpik në Xhakarta në një itinerar prej shtatë kilometrash. Me dëshirën e palës kineze, itinerari i pishtarit është shkurtuar dukshëm, dhe është zhvendosur nga qendra e qytetit në një stadium. Këtë e ka konfirmuar Ritha Subovo, drejtore e komitetit sportiv të Indonezië. Rreth 2500 policë janë vënë në dispozicion, me qëllim të pengimit të protestave.


Edhe në kryeqytetin e Malajzisë, Kuala Lumpur u stacionuan ditën e djeshme një numër i madh forcash policore për të mbrojtur rrugëtimin e pishtarit olimpik.Pa incidente të rëndësishme pishtari përshkoi itinerarin prej 16 kilometrash në qendrën e qytetit. Rreth 3000 spektatorë ndër ta edhe shumë kinezë, që jetojnë në Malajzi valëvitnin flamurë kinezë dhe malajzezë. "Jam shume i entuziazmuar dhe vërtet krenar" u shpreh njëri nga spektatorët.


Tengku Imran, presidentit të komitetit olimpik të Malajzisë iu dorëzua pishtari nga kryetari i bashkisë së Kuala Lumpurit. Imran: "është e drejtë njerëzore të protestosh, por unë jam i mendimit, se nuk duhet ta trazoni rrugëtimin e pishtarit olpimik". Kjo nuk do të ishte gjë e mirë." iu drejtua ai spektatorëve.


Ndërsa Francis Toh, njëri nga sportistët që mbajnë flakën olimpike u shpreh kundër protestave: "Ne duhet të përqëndrohemi tek sporti dhe duhet ta lëmë politikën jashtë."


Pak para kalimit të pishtarit olimpik në Malajzi u arrestuan tre anëtarë të një familjeje japoneze. Në kohën që ata donin të ngrinin një flamur tibetian, u sulmuan nga nacionalistë kinezë dhe më vonë u nxorën jashtë aktivitetit nga forcat e sigurisë. Malajzia është etapa e katërt e rrugëtimit të flakës olimpike nëpër Azi. Indonezia e pesta. Në fund pishtari do të kalojë nëpër kryeqytetin e Australisë, Canberra. Pas kësaj flakës olimpike i mbeten vetëm stacionet e Japonisë, Koresë, Vietnamit dhe Kinës.

Një pishtar i dytë olimpik duhet të ngjitet në majën Everest. Se kur do të ndodhë kjo varet nga kushtet e klimës në malin më të lartë të botës.

 • Data 22.04.2008
 • Autor Lindita Arapi
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Dm9I
 • Data 22.04.2008
 • Autor Lindita Arapi
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Dm9I